info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ofiste Beslenmenin Püf Noktaları

Ofiste beslenmenin püf noktaları, günlük zamanımızın büyük çoğunluğu iş yerinde genellikle masa başında geçiyor buda obezite ye yakalanma riskimizi 5 katına çıkarıyor. Beslenme saatlerimizin neredeyse 2/3 dışarıda geçiyor. Buna bağlı olarak kilo alımı kaçınılmaz oluyor. Ofis ortamında bile olsanız beslenmenizin düzene girmesi için uygulanacak bazı püf noktalar ile daha sağlıklı olabilirsiniz.

Ofiste Beslenmenin Püf Noktaları

Günümüzde artık bir çok işin masa başında oturarak ve sadece parmak oynatarak yapıldığına göre obezitenin büyük bir habercisi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ofis çalışanlarında görülen hastalıkların başında kolesterol, kilo alma, insülin direnci,  kas ve iskelet hastalıkları,  hipertansiyon, D vitamini eksikliği ve yetersiz beslenme gelmektedir. İşe gitme veya daha fazla uyuma telaşıyla kahvaltı yapmamak günün ilk yanlış adımıdır. Kahvaltı için geceden pratik hazırlıklar yapmak kahvaltı yapmayı kolaylaştıracaktır.

Örnek bir kahvaltı menüsü ;

Meyve + yoğurt

1/2 simit, krem peynir,açık çay

Süt-tahıllı gevrek

Mini sandviç

Kepekli ekmek ile hazırlanmış tost bu seçeneklerden birini seçerek güne kahvaltı ile başlamak ve metabolizmanızın çalışması için gereklidir.

Ara Öğünlerin Önemi

İş stresi ve buna bağlı olarak yoğun çalışma saatleri yüzünden ara öğün yapmadan günü geçirmek beslenmede dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Pratik ve zaman almayacak atıştırmalıklar bu dengeyi koruyacaktır. Ofiste beslenmenin en önemli bölümünü oluşturan ara öğünler için küçük alternatifler;

1 avuç kadar kuru meyve karışımı

3 adet kuru kayısı

3 adet tüm ceviz

1 bardak şekersiz süt ve 1 tane kepekli galeta

Öğle Yemeği Öğünü

Pek çok ofis çalışanlarına işkencedir ‘ bugün ne yesek ‘ sorusu. Bu konuda önceden planlanmış olarak hazırlanırsa diyete uyulmuş olacak ve daha sağlıklı beslenmenin yolu açılmış olacaktır. Ofise yakın sağlıklı yemek tüketebileceğiniz yerler yoksa evde hazırlayıp getirebilirsiniz de. Bunun için evde hazırlayacağınız pratik menüler ;

Peynir+ ton balığı + haşlanmış baklagil+ sebze karışımı salata

Peynirli, ton balıklı, tavuklu sandviçler + ayran

Zeytinyağlı yemekler ve yoğurt

Çay Yerine Su İçin

Belkide yapılan en büyük hatalardan biridir. Çay, kahve gibi içeceklerin çok sık tüketilmesi ve suyun neredeyse hiç içilmemesi. Bu içecekler su yerine geçmediği gibi su ihtiyacını da artırır. Su tüketimini hatırlatacak şartlandırmalar yaparak su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ofiste hareket kısıtlılığı yüzünden arada on dakika ofis içi yürüyüş veya en azından asansör kullanmadan merdiven kullanmak gibi klasik tavsiyelerden başka bir seçenek olmamaktadır.

  • Kahvaltı öğününü asla atlamayın unutmayın ki güne daha enerjik başlama için kahvaltı şart.
  • Menünüzü önceden belirleyin. Planlanmış her şey daha doğru ve sağlıklı olacaktır.
  • İş yeri yemekhanesi veya restoranda yenilen yemekler doğru seçilmeli ve yağlı fazla karbonhidratlı yiyecekler tercih edilmemelidir.
  • Salataları gün içinde mutlaka bir öğününüzde tüketmeye çalışın.
  • Ara öğünlerin doyurucu, kan şekerini düzenleyici, açlık hissini bastıracak olan seçimler den olmasına dikkat edin.
  • Beyaz ekmek yerine esmer ekmeklerden, gazlı içecekler yerine soda, su, ayran tercih etmeyi alışkanlık haline getirin.
  • Yapılan en büyük hatalardan biride çalışırken yemek yemek bu olay ne yediğinizi bilmeden aşırı yeme ye neden olacağından yemek için en az 15 dk ayırarak sadece yemek yiyin.
evde ek iş