info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Öğrenci Beslenmesi ve Diyeti ile Hızlı Kilo Verme

Öğrenci Beslenmesi ve Diyeti

Öğrenci beslenmesi denilince ilk aklımıza gelen fast food tarzı beslenme şekilleridir. Özellikle ebeveynlerinden ayrı bir şehir de yaşamak zorunda olan öğrencilerin birçoğunun zamanla beslenme alışkanlıklarından dolayı obezite ve buna bağlı sağlık problemleri yaşadıkları görülmektedir. Obezite yaşam kalitesini düşürdüğü gibi hayatı zorlaştıracak psikolojik travmalara neden olmaktadır.  Alay edilme , dışlanma gibi duygulara maruz kalan öğrenciler diyet yapmak isteselerde yaşadıkları ortam bunu bir hayli güçleştirmektedir.  Bu nedenle öğrenci arkadaşlarımıza dengeli ve düzenli beslenerek nasıl kilo verecekleri konusunda yardımcı olmak istiyoruz.

Kahvaltı Önemi

Yapılması gereken en önemli unsur fast food tarzında hızlı tüketilen , trans yağ içeren alışkanlıklardan uzak durmaktır. Bunun için sebze ve meyve tüketimi artırılmalı , su içme alışkanlığı kazanılmalıdır. Yürüyüş mesafesinde olan her yere yürüyerek gidilmelidir.

Kahvaltı en önemli öğünlerinden olup asla atlanmaması gereken bir öğün saatidir. Karbonhidrat alımına ve protein alımına dikkat edilmesi  gerekmektedir . Günün ilk saatleri olması itibarı ile vücuttan atılması daha hızlı ve kolay olmaktadır .

Kahvaltı Öğünü

 1.  Bir fincan açık ve şekersiz çay veya taze sıkılmış şekersiz meyve suyu
 2.  Bir miktar yaklaşık 50 gr beyaz peynir
 3.  Bir dilim tam buğdaylı ekmek
 4.  4 adet tuzsuz zeytin ve orta boy haşlanmış yumurta
 5.  2 dilim salatalık ve domates (mevsiminde olması gerekiyor) veya maydanoz, dere otu gibi kalsiyum kaynağı    yeşillikler tercih edilebilir.

Kahvaltımız karbonhidrat, vitamin, mineral bakımından oldukça besleyici ve doyurucu olması güne zinde başlamanız için önemlidir.

Öğle Diyet Yemeği

 • Akşam yemeğinden daha kalorili olabilir. Gün içinde hareket halinde olunduğu için daha hızlı vücuttan atılır.
 • 2 dilim tam buğday ekmeği.
 • Kırmızı et, tavuk, balık gibi hayvansal gıdalar ızgara şeklinde bir porsiyon tüketilebilir.
 • 1 bardak light ayran veya yağsız yoğurt.
 • Veya bunun yanında ızgara köfte , yağsız salata veya yağsız yoğurt 1 dilim tam buğday ekmeği.
 • Izgara balık, yağsız salata 1 dilim light ekmek.

Bunlardan birini yemekte zorlanılıyorsa da light sandviç ekmeğinin arasına mevsim sebzelerinden , yeşillik ve yağsız beyaz peynir ve şekersiz açık çay ile doyurucu ve besleyici kalori açısından ideal bir öğün geçirilebilir.

Akşam Diyet Yemeği

Akşam dikkat edilmesi gereken en önemli öğündür saatleri itibarı ile yenilen yemeğin sindirilmesi oldukça güçtür. Ve kilo alımları en çok akşam saatlerinde alınan yağlı , kalorisi yüksek besinlerden kaynaklanmaktadır.

 • Bir porsiyon çorba ( Hem doyurucu hemde karbonhidrat ve lif bakımından zengin oldukları için)
 • Yanında mevsim yeşilliklerinden yapılan yağsız salata
 • 2 3 adet küçük ızgara köfte

Başka bir seçenek ise;

 • Zeytinyağlı sebze yemeği, yağsız yoğurt.
 • 2 küçük boy zeytinyağlı biber, kabak, patlıcan dolması yanında 1 dilim kepek ekmeği.
 • Yenile bilirse haşlanmış sebzelerden hazırlanmış püreler hem sindirim hemde lif açısından tüketilebilir.

Ailenin uzağında yalnız  yaşayan öğrenciler genellikle diyet yapmanın çok zor olduğunu düşünürler. Sağlıklı ve düzenli beslenen herkesin kilo vermeyle ilgili büyük sorunları olmaz çünkü alınması gereken vitamin ve mineraller alınmış fazla yağ ve şeker alımının önüne geçilmiştir. Öğrenciler sağlıksız beslenmeye günün ilk saatleri olan kahvaltı öğünü ile başlarlar.  Zihin başarısı için kahvaltı en önemli öğündür.  Hamur işi , simit , börek gibi tüketilmesi kolay gıda maddeleri ilerde kilo , obezite , şeker , kolesterol gibi problemlere davetiye çıkarmaktadır. Bunun yerine haşlanmış 1 adet yumurta 2 dilim esmer ekmek hem tokluk yaratır hemde enerji verir.  Yada ekmek arasına konulacak beyaz peynir salatalık ve domates den oluşan sandviç hem daha besleyici hemde sindirimi en kolay kahvaltı biçimidir.  Sadece biraz sabır ve çaba ile diyet yapmak zor değildir.  Zamanla kazanılan düzenli , dengeli ve sağlıklı beslenme bir yaşam biçimi halini alıp her türlü hastalıktan koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır. Her gün en asgari 35-40 dk yürüyüş egzersizi ile metabolizma ve sindirim sistemi daha hızlı çalışarak hem diyete yardımcı olacak ve kilo kaybını daha hızlı yapacaktır. Dışarıda yemek yeme alışkanlığı hem sağlıksız beslenme hemde ekonomik yönden öğrencileri zorlamaktadır. Bu yüzden yapılacak olan sebze ve meyve alışverişi finansal olarak rahatlama sağlarken hayatınızı düzene koyacaktır. Bütün bu konulara dikkat edildiği taktirde hala kilo verilemiyorsa tecrübeli bir uzman dan destek alınması gerekmektedir. Diyetisyen yardımıyla verilen diyet , kilo vermeyi kalıcı olarak metabolizmanızın bir parçası haline getirmektedir.

evde ek iş