info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Öğünlerden Sonra Oluşan Uyku İsteği

Öğünlerden Sonra Oluşan Uyku İsteği

Birçok kişiden yemekten sonra uyku basıyor şikâyetini duyarız. Gün içerisinde aşırı aktif olan ve sağlık sorunu yaşamayan bireyler yemek yedikten kısa bir süre sonra aniden yorgunluk, uyku basması, şişkinlik problemleri yaşamaktadırlar. Peki, yemek sonrası niçin ağırlık hissi oluşmakta ve uyku basmakta? Hatayı nerede yapıyorsunuz?

Öğünlerden Sonra Uyku İsteği Neden Olur?

  • Uzun saatler boyunca aç kalmak: öğlen yemeğinizi 12:00 ile 13:00 arası yediğinizi farz edelim, gün boyunca hiçbir şekilde ara öğün tüketmeseniz saat 20:00 civarı yemeğe başladığınızda 7 saatlik bir açlığa maruz kalmış olursunuz. Kan şekeriniz yemek yedikten 4 saat sonra düşmeye başlamaktadır. Kan şekerinizin en düşük olduğu, karnınızın en aç olduğu zamanda yemek yemeye başlıyorsunuz, hızlıca neyi ne kadar yediğinize dikkat etmeden yemek yiyorsunuz. Zaten düşük olan kan şekeriniz hızlı bir artış gösterdi ve hızla artan kan şekerinizin düzenlenmesi için vücudunuz, hızlıca insülin salgıladı ve kan şekeriniz yine hızlıca düştü. Kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesi ve düşmesi vücudunuzda yorgunluğa, uyku eğilimine ve tatlı krizlerinin artış göstermesine sebep olur. Bu nedenle muhakkak akşamüzerine doğru ara öğün tüketmelisiniz.

Mesela öğle yemeğinizi 13:00 de yerseniz 14:30 da bir porsiyon meyve 16:30 da kepekli bir tost ya da 3-4 adet kepekli bisküvi yediğiniz zaman eve vardığınızda kan şekeri seviyeniz düşük olmaz ve daha az besin tüketme ihtiyacı duyduğunuzu fark edersiniz.

  • Ara öğünlerde atıştırmak: ara öğünlerinizde tatlı gıdalar yemeniz kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesi ve düşmesine neden olur. Bu demek oluyor ki akşamüzeri yemiş olduğunuz çikolatalı gofret yemek yedikten sonra uyku basmasına neden olacak. Bu nedenle acıktığınız zaman kepekli sandviç, kepekli bisküviler, meyveler, süt ve meyveli yoğurt ile beslenmeniz önerilmektedir.
  • Yüksek karbonhidrat alımı: Akşam yemeğinizde yüksek karbonhidrat oranlı beyaz ekmek, pilav, makarna ve börek tarzı besinler tüketmeyi tercih ettiğiniz zaman kan şekeriniz yine hızlı bir şekilde yükseldikten sonra düşüş gösterecektir. Bunun sonucunda yemekten sonra yorgun, şişmiş ve uykulu hissedersiniz. Kepek ekmeği, bulgur, kepekli pirinç gibi besinler tercih etmeli ve bol salata tüketmelisiniz.
evde ek iş