info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Omega 3 İçin Gerekli Bilgiler

Omega 3 İçin Gerekli Bilgiler

Omega 3, vücudumuzun ihtiyacı olan fakat insan vücudunda üretilmediğinden dolayı gıdalardan ele edilmesi gereken bir çeşit yağ asitlerindendir. Çocukların zihinsel gelişimini arttırır, ruhsal sağlıklarına katkı sağlar, kalp ve damar sağlığı ve cildin güzelleşmesine pek çok olumlu faydası bulunmaktadır.

Omega 3 nedir?

Omega 3 balık yağı olarak bilinen vücudumuz tarafından üretilemeyen ve muhakkak dışarıdan alınması gereken yağ asididir.

Omega 3 ne gibi faydalar sağlar?

Hamile bir annenin yeterli düzeyde omega 3 alması bebeğinin zekâ gelişimi ve görme kabiliyeti bakımından oldukça önemlidir. Öğrencilerin sınavda başarılı olmalarını sağlar. Kadınların cilt dokusunu koruyarak yaşlılık etkilerinin azalmasını sağlar. Kanı sulandırır ve kan basıncını düşürür. Bağışıklığı güçlendirir.

Vücut için gerekli olan omega 3 miktarı nedir?

Günlük omega 3 alımı 1-3 gram arasında olmalıdır. Genç, yaşlı ve çocuklar için aynı kıstaslar söz konusudur. Fakat hamile olan anneler hamileliğin ilk dönemlerinde günde bir tablet ikinci döneminde iki tablet kullanmalıdırlar.

Hangi besinlerde Omega 3 bulunur?

Omega 3ün en kuvvetli kaynağı somon, ringa, uskumru, ton balığı, sardalye gibi yağlı balık çeşitleridir. Ancak bunların dışında keten tohumu, ceviz, semizotu, brüksel lahana, nohut ve kuru fasulye gibi gıdalarda da bulunmaktadır.

Kimler Omega 3 takviyesi almalı?

Kardiyovasküler problemi olan kişiler, hamile kadınlar, menopoz döneminde olan kadınlar, kolesterol seviyesi yüksek olan kişiler, depresyona girenler, öğrenciler, çocuklar, şeker hastaları Omega 3 takviyesi kullanabilir.

Omega 3 kilo aldırıyor mu?

Omega 3 yağ asitleri vücudunuzdaki şekeri yağ yapan, yağ asit sentez enzimini inhibe ederek yağ depolama olayını ve kilo alma risklerini azaltır. 1 kapsül 10-12 kalori civarı bir enerji miktarına sahiptir ve kilo aldırıcı etkisi yoktur.

Omega 3 alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Omega 3 balık yağı satın alma esnasında civa, kurşun gibi ağır metallerden arındırılma teknolojisinin kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmekte fayda vardır. Yüksek miktarda doymamış yağ asidi alımını serbest radikal dediğimiz zararlı olan maddelerin artmasına yardımcı olacağından dolayı E Vitamini bileşimi ile bir arada olanları tercih etmemelisiniz.

Etiketler:
evde ek iş