info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Oruç tutarken doğru beslenme

ORUÇ TUTANLARA BESLENME ÖNERİLERİ

Oruç tutmak manevi değerlerimiz açısından önemli olduğu kadar bedenin dinlendirilmesi bakımından da oldukça önem taşımaktadır. Bütün bir yıl boyu yorulan midenin 1 ay bile olsa belli bir dinlenmeye çekilmesidir. Bu yüzden oruç tutarken doğru beslenme yolları ile sağlığımıza sağlık katabiliriz. İftar ve sahur zamanlarında bütün gün aç kalan mideyi yormamak ve beslenme programını buna göre ayarlamak tutulan orucu çok daha sağlıklı bir hale getirir. Bazı bünyeler diğerlerinden daha hassas olduğu halde oruç tutma alışkanlığını sürdüren kişilerin, özellikle iftar ve sahur arasında geçen zamanda mutlaka, su, ayran ve komposto tüketmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Böylece şeker ve tansiyon değerleri de dengede tutulmuş olur.

Oruç döneminde vücut bir süre aç kalacağından dolayı iftar ve sahurdaki beslenme de buna göre ayarlanmalı, besin değeri yüksek ve şişkinlik yapmayacak bir menü üzerinde durulmalıdır. Kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması önemlidir. Oruç tutarken doğru beslenme yolu hafif ve sağlıklı yiyeceklerden geçer. Güzel bir salata, beyaz et, küçük porsiyonlarda zeytinyağlı tabağı son derece yararlı ve hafiftir. Sahurda ise, kahvaltı türü gıdalar tüketilmelidir. Elbette kızartma ve yağlı şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır. Bu ürünler gün boyu susamanıza neden olur ki oruç tutarken zorlanabilirsiniz. Ayrıca hem iftar hem de sahurda yine güzel bir sebze çorbası içmek midenizi rahatlatır.

Ramazan pidesi elbette çok güzel bir gelenektir. Çok da lezzetlidir ancak beyaz undan yapıldığı için kan şekerinin hızla yükseltip yeniden düşmesine sebep olur. Pideyi hayatınızdan çıkarmak zor geliyorsa, o zaman ekmek sepetinizde tam tahıl ekmek de bulundurun ve bu tüketimi dengede tutmaya çalışın. Oruç tutarken doğru beslenme kurallarına uyduğunuz sürece Ramazan ayınızı sağlıklı bir şekilde geçirebilir hatta sağlıklı kilo verebilir ve bedenen kendinizi çok daha hafif hissedebilirsiniz. Yaz aylarına denk gelen oruç zamanlarında bol su içmeli, kış aylarına geldiğinde de sağlıklı bitki çayları tüketmelisiniz. Bu şekilde hastalıklardan da korunmuş olursunuz. Meyve tüketiminde de aşırıya kaçmamanız önerilir çünkü içindeki şeker oranları tehlikeli olabilir.

evde ek iş