info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Paleo Diyeti Hakkında Herşey

Paleo Diyeti Hakkında Herşey

Paleo; diğer adıyla da taş devri olarak bilinen diyet, son zamanlarda çok fazla kişi tarafından uygulanmaktadır ve bu diyeti uygulayan birçok kişi diyetin işe yaradığını savunmaktadır. Paleo diyeti diğer diyetlerden farklı kurallara sahip olması nedeniyle alışılmışın dışında bir diyettir. Paleo diyeti, insanoğlunun mağaralarda yaşadığı dönemlere göre çok az genetik değişikliğe uğradığını ama beslenme konusunda çok fazla değişikliğe uğradığı düşüncesinden yola çıkarak, insanoğlunun bu değişimlere ayak uyduracak genetik donanıma sahip olmadığını ve bu değişimlerin bedelini insanoğlunun kilo alarak, sağlık sorunları yaşayarak ödediğini savunan bir düşünce sistemine sahiptir. Bu nedenle insanoğlunun yeme ve içme alışkanlıklarının mağara adamlarının beslenme alışkanlarına benzer hale getirilirse, hem sağlıklı yaşayacağını hem de hızla kilo kaybına uğrayacağını düşünmektedir.

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

 1. Diğer diyetlerde de sıkça karşımıza geldiği gibi 3 beyaz; tuz, şeker ve un kesinlikle yasaktır. Zorunu tüketilmesi gerektiği durumlarda bile minimum oranda tüketilmelidir.
 2. Bu diyette et serbesttir fakat kendi yağında ve az pişirilmesi gerekmektedir.
 3. Genellikle bir çok diyette yasak olmasına rağmen sucuk,kavurma ve pastırma bu diyet için serbesttir fakat salam ve sosis gibi işlenmiş et ürünleri kesinlikle yasaktır.
 4. Yumurta bu diyette özellikle tavsiye edilen besinler arasında bulunmaktadır ve 1-4 yumurta yenilmesinde sakınca yoktur fakat yumurtaların tavada yapılmasını önermemektedir ancak yapılacağı takdirde de zeytinyağı ya da fındık yağı ile pişirmeniz gerekmektedir.
 5. Bu diyette yine diğer diyetlerin aksine sakatat tüketimi serbesttir ve hastalıklı olmadığı sürece tüketilebilir.
 6. Süt ürünlerine de oldukça önem veren diyette, sütler paket süt olmamalıdır. Doğal süt içilmesi gerektiğini savunmakta ve doğal süt bulunamaması takdirde günlük pastorize şişe sütlere izin vermektedir. Ayrıca sütten yapılan ürünlerin de doğal olması gerektiğini savunmaktadır ve süt yerine doğal tam yağlı yoğurt ve peynir tercih edilmelidir. Ayrıca kefir ile mayalanmış süt bu diyetin özellikle tavsiye ettiği besinlerdendir.
 7. Her türlü baklagil haftada 2-3den fazla yenmemelidir.
 8. Balık ve balık yağı serbesttir fakat civa oranı nedeniyle küçük balıklar önerilmektedir.
 9. Kabuklu kuru yemişler, kavrulmamış ve tuzsuz olması şartları ile günde bir avuç tüketilebilir.
 10. Yaş sebzeler mümkün olduğu kadar az tüketilmeli ve patates, havuç, patlıcan ya az tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir.
 11. Tereyağının doğal olması koşulu ile tüketilmesinde sorun yoktur.
 12. Tahıllı ve unlu gıdaların hepsi kesinlikle yasaktır.
 13. Meşrubatlar konusunda oldukça serttir. Günde 6-8 bardak su içilmelidir. Evde yapılan meyve suları dışında hiçbir meşrubat tüketilmemelidir.

Paleo Diyetinin Zararları

Öncelikli olarak tüketilmesi yasak gıdaların yerine alternatif gıdalar bulunmadığı takdirde beslenmeniz düzensiz olacaktır ve özellikle bununla birlikte birçok yan etkiye maruz kalınacaktır.

Baş ağrısı, yorgunluk, enerji eksikliği, halsizlik, baş dönmesi, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, kabızlık, ishal, vücut ağrıları, açlık hissi, soğuk terleme ve mide bulantısı da diğer yan etkileridir.

evde ek iş