info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Panik Atak mı Açlık Krizi mi Yaşıyorsunuz?

Panik atak mı açlık krizimi yaşıyorsunuz bunu ayırt edebilmek oldukça önemlidir. Tüm gün iş yoğunluğu nedeni ile yorgun düşmüş ve o arada doğru düzgün bir şeyler yiyememiş kişi sıkışan trafik açlıktan bunalmış şekilde kalbinin hızlı bir şekilde atmaya başlaması baygınlık hissi panik atak sanılabilir.

Panik Atak mı Açlık Krizi mi Yaşıyorsunuz?

Panik atak yaşayanlara sorulması gereken soru karnınız açmı olabilir. Gün boyu aç gezdikten sonra fenalaşma durumu kan şekerinin düşmesi ile oluşur. Kan şekeri düşen bir kişi hipoglisemiye girer. Genellikle tek tip beslenen veya diyet yapan kişilerde bu durum sıklıkla oluşur. Bu durum çoğu zaman panik atakla karıştırılabilir bunu ayırt etmenin en belirgin yolu bir doktor kontrolüne gidilmesidir. Hipogliseminin belirtileri; açlık, titreme, bayılma, dudak ve dilde karıncalanma, çarpıntı, huzursuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ritminin hızlanması, soğuk terleme ve bilinç kaybıdır. Eğer böyle bir nöbet geçiriyorsanız ilk yapmanız gereken bir şeyler yemek olmalıdır. Kompleks karbonhidrat içeren yiyecekler tüketilmelidir. Şeker, şekerleme, çikolata, reçel gibi işlenmiş şeker bulunan besinler yemek bu atakların tekrarlanmasına neden olmaktadır. Bir bardak süt, biraz yoğurt, tam buğday ekmeği ile yapılmış bir sandviç bu durumun önüne geçebilir. sıklıkla hipoglisemi yaşayan kişinin yapması gereken kan şekerini düzenlemek değil bunun neden kaynaklı olduğunu bulmaktır. Genellikle öğün atlama uzun süreli açlık ve çok düşük kalorili diyet listeleri uygulayanlarda sıklıkla görülen bir durumdur. bir öğünde yetersiz ve az beslenirseniz gün içinde yüksek oranda enerji kaybı, açlığa bağlı ellerde titreme, konsantrasyon bozukluğunu yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Ana öğünleri bir elma ile geçirmek oldukça yanlıştır. 1 elma ancak ara öğün atıştırma lığı olabilir. Fiziksel aktiviteleriniz oldukça yoğunsa bir diyetisyenden yoğun yaşamınıza uygun olarak bir beslenme programı hazırlamasını isteyebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ile hipoglisemi kontrol edilebilir. Hipoglisemi olan bir kişi öncelikle endokrinoloji hekiminden destek almalıdır. Hekim sizi bir diyetisyene yönlendirecektir zaten. Kan şekeri düzensizliği tespit edilmeli daha sonra uygun bir beslenme planı uygulanmalıdır.

Kan değerlerinizi mutlaka yaptırın çünkü vücutta bazı eksik mineral ve vitaminler açlık krizlerine neden olabilir. Beyniniz, sinir sisteminiz ve metabolizmanız açlık durumlarınızı kontrol eden bir mekanizma gibi çalışır. Bunlardan birinin işlevlerini yitirmesi ve rahatsızlanması kontrolsüz bir açlık krizine neden olabilir.

evde ek iş