info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Pekmezli tatlı

BESİN DEPOSU PEKMEZ

Üzüm, dut, elma gibi meyveleri ve keçiboynuzunu kaynatarak elde edilen pekmez; içerisinde demir, kalsiyum, magnezyum, selenyum, potasyum minerallerini barındırmaktadır. Enerji deposu olan pekmezin içerisinde sadece meyvelerin şekeri bulunmaktadır. İçerisinde rafine şeker yoktur. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyet yaparken, canınız tatlı istediğinde meyvelerin üzerine pekmez ekleyerek yiyebilirsiniz. İçerisinde rafine şeker içeren tatlılardan daha az kalorili ve daha sağlıklı olan pekmezli tatlı yapabilirsiniz.

Pekmezin içerisinde bol miktarda mineral ve meyvelerin içerisinde bulunan B vitamini vardır. Saf şekerde ise, sadece karbonhidrat vardır. Pekmez, diyet yaparken tüketildiğinde hem enerji verir, hemde içerisindeki yüksek kalsiyum oranı ile kilo vermenize yardımcı olur. Ancak pekmezi kontrollü olarak ve kalori hesabını yaparak tüketmek gerekir. Pekmezli tatlılar yaparak, hiç şeker kullanmadan tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Pekmezli tatlı Tarifi

Pekmezli tatlı için malzemeler:

  • 1 su bardağı pekmez
  • 1 su bardağı buğday nişastası
  • 5 su bardağı su
  • 1 su bardağı ceviz içi

Pekmezli tatlının yapılışı:

Bir tencerenin içerisine 1 su bardağı pekmezi koyuyoruz. Damak zevkinize göre istediğiniz pekmez türünü kullanabilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi tek başına ağır gelebilir, elma pekmezi de koyu olduğu için dut ve üzüm pekmeziyle karıştırabilirsiniz. Pekmezi 1 su bardağı buğday nişastası ile karıştırınız. Üzerine yavaş yavaş 5 su bardağı suyu ekleyiniz ve kısık ateşte koyulaşıncaya kadar karıştırmaya devam ediniz. Tencerenizi ocaktan almadan önce içerisine 1 su bardağı cevizi ilave ediniz. Muhallebi kıvamından daha çok jöle kıvamında olan tatlınızı kaselere alıp, soğuduktan sonra ters çevirebilirsiniz.

Hem çok lezzetli, hem az kalorili olan pekmezli tatlı aynı zamanda hafif bir tatlıdır. Küçük porsiyonlar halinde canınız tatlı çektiğinde yiyebilirsiniz. Pekmez her yaş grubu için, vücudun dengesini sağlamak açısından son derece faydalıdır. İçerisindeki kalsiyum çocuklar için süt kadar kıymetlidir. Fazla kilolarınız olduğu halde kanınızdaki demir oranı düşük olabilir. Diyet yapmakla birlikte beslenmenize dikkat ederken, sağlığınızı da korumanız gerekir. Kalori hesaplamanızı göz önünde bulundurarak günlük birkaç kaşık yiyeceğiniz pekmez, vücudunuza enerji verirken, kalsiyum ihtiyacınızı ve açlık hissetmemenizi sağlar.

evde ek iş