info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Performanısınızı Yükseltecek Besin Kombinasyonları

Performanısınızı Yükseltecek Besin Kombinasyonları

Besinler ve besin grupları hayatımızın çok çeşitli alanlarını etkiler. Performansımızı en iyi şekilde gösterebilmek için doğru besinleri seçmeli ve bu besinlerin hangi zamanlarda yenmesi gerektiğini bilmeliyiz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, işe gitmeden önce, sınav öncesi ya da egzersizden önce alınabilecek doğru besinlerin ve besin kombinasyonlarının performansınızı arttırdığını göstermiştir. İşte sizlere performansınızı yükseltecek besin kombinasyonları:

  • Kahve ve Muz İkilisi: Egzersiz öncesinde beraber alınabilecek besinler arasında muz ve kahve yer alır. Muz zengin lif ve potasyum içeriğiyle enerji verici bir meyve olarak bilinir. Egzersiz öncesinde yenilecek muzun yanında bir de bir fincan kahve içmeniz sizin enerjinizi ikiye katlayacaktır. Muz terle birlikte kaybedilen elektrolitleri de yerine koymanızı sağlar. Ayrıca kahvenin içeriğinde bulunan kafein de performansınızın daha uzun sürmesini sağlayarak kas ağrılarını azaltacaktır. Yalnız kafeinin etkisini göstermesi için kahveyi egzersizden yarım saat önce içmenizi tavsiye ederiz.
  • Tahıllı Kraker ve Peynir İkilisi: Uykudan önce kalorili besinler tüketmek hem midemizin rahatsızlanmasına hem de kilo almamıza yol açacaktır. Bunun yerine kalorisi düşük ama sizi son ara öğünde tok tutabilecek besinlere yönelmek en doğrusu olacaktır. Böylece rahat bir uyku da uyumuş olursunuz. Triptofan maddesi doğal bir yatıştırıcı olup seratonin üretimini arttırır. Seratonin maddesi sakinlik vererek uykuya geçmemizi kolaylaştırır. Triptofan içeren besinler yumurta, peynir, süt gibi hayvansal gıdalardır. bu gıdaları karbonhidratla tüketirsek, karbonhidratın uyku getirici etkisinden de faydalanmış oluruz. Uyku öncesi tahıllı kraker ve az yağlı peynir rahat bir uyku için harika bir ikili olabilir.
  • Humus ve Sebze İkilisi: Akşam dışarıya çıkmadan ya da partiye gitmeden önce tok tutan yiyecekleri tercih etmemiz en doğru karar olacaktır. Düşük kalorili olup uzun süre tok tutacak, lif, su ve protein içeriği yüksek yiyecekler tercih etmeliyiz. Bu kombinasyona örnek 2 yemek kaşığı humus ve bol sebze verilebilir. Sebze olarak biber, salatalık, domates, havuç, karnabahar ve brokoli tüketilebilir.
  • Sütlü Kahve ve Yağlı Tohum İkilisi: Uyanık kalmanız ve dikkatinizi yoğunlaştırmanız gereken uzun araba yolculuklarında en iyi tercihlerden biri kafein içeren içecekler içmenizdir. Böylece yola dikkatinizi daha kolay verirsiniz. Ayrıca sizi araba yolculuklarında tok tutabilecek besinleri de tercih etmeniz en doğru karar olacaktır. Bunun için protein içerikli besinler tüketebilirsiniz. Latte kahve ile bir avuç kadar badem, fındık, ceviz tarzı besinler tüketebilirsiniz.
evde ek iş