info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Protein Vücut İçin Neden Önemlidir?

Protein Vücut İçin Neden Önemlidir?

Konu sağlıklı beslenme olunca proteinlerde konuya dahil olurlar. Vücudun en küçük yapıtaşı olan protein, hem kilo vermede hem de kasların gelişmesinde etkili en iyi maddedir. Protein; etlerde, süt ürünlerinde, kuru yemişlerde ve fasulyelerde bolca bulunur. Saçları, kemikleri ve kasları oluşturan, yağsız vücut dokusunu sentezleyen aminoasitlerden meydana gelmektedir. Aminoasitler vücutta bulunan nitrojenin birincil kaynağındandır. Pozitif halde bulunan nitrojen dengesi, kas inşası ve onarımında büyük rol oynar. Pozitif nitrojen dengesinin; vücudun attığından ya da yakıt olarak kullandığından daha fazla proteine ihtiyacı olur.

Tamamlanmamış protein besinleri ihtiyacımız olan 9 aminoasitten meydana gelmektedir. Hayvansal gıdalar, tamamlanmış protein besinlerindendir. Bitkisel gıdalar ise tamamlanmamış besinler arasındadır. Bunlar temel aminoasitlerin tamamına sahip değildir. Eksik olan aminoasit kaynağına göre farklılık göstermektedir. Kas inşası görevinin yanı sıra proteinin birçok görevi vardır. Kandaki PH’ı dengeler. Diyet sırasında ya da kas yırtılması durumunda kas dokusunu onarır ve korur. Vücuttaki karbonhidrat azaldığında enerji sağlar, geçerli hormon seviyelerini oluşturur ve korur. Önemli kimyasalların oluşmalarını sağlar. Vücudun bağışıklık sisteminin çalışmasını sağlar. Vücudun sıvı seviyesini dengeler.

Az protein tüketildiği takdirde vücut dengesi bozulur. Vücutta kullanılması gereken ham maddelerin sentezi olmaz ve onarım işleri dengeli devam edemez.  Bu durumlarda kas yıkımları meydana gelir. Bunların yanında hormon düzenlenmeleri ve kandaki ph dengesini koruma durumu sekmeye uğrar.

Proteinli besinler termojenik özelliğe sahiptirler. Protein sindirimi için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. Yağ ve karbonhidratlara nazaran, vücut protein sindirimi sırasında daha fazla çalışmaktadır. Bu yüzden yapılacak olan protein yüklü diyetler metabolizmayı daha hızlı çalıştırır ve yağ yakımına yardımcı olur. Düzenli protein tüketimi aynı zamanda depolanan yağların harekete geçmesini sağlar. İhtiyaç olunan protein alınmadığı takdirde vücut bu işlemi yapmakta zorlanır. Düşük proteinli bir diyette bu yüzden halsiz ve yorgun hissedilir. Vücudun ihtiyacı olan protein bitkisel besinlerden de alınabilir. Fakat bu yiyecekler aynı zamanda karbonhidrat yüklü olduğundan kilo vermeyi yavaşlatabilir. Bu nedenle bitkisel protein kaynaklı besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.

evde ek iş