info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Proteinin Gizli Kaynağı Bıldırcın Yumurta

Proteinin Gizli Kaynağı Bıldırcın Yumurta

Vatanımızda hayvansal kaynaklı protein tüketiminin gelişmiş diğer ülkelere oranla daha düşük seviyelerde olduğunu düşünen uzmanlar, bu açığın kapatılması için, son zamanlarda geçmişe göre daha kolay bulabileceğiniz bıldırcın yumurtasının etkili ve faydalı olabileceğini savunuyorlar.

Bıldırcın yumurtası çocuklarınızın tüketmesi için rafadan pişirilerek yenmesi en doğrusu olacaktır. Bunun nedeni ise yumurtanın rafadan olması, vücudumuzun proteinleri en basit ve faydalı bir şekilde almasını sağlamasıdır. Bıldırcın yumurtasının sarı kısmı pişirilmemiş bir şekilde de çocuklara içilir, fakat daha özel bir protein kaynağı olan yumurta akı, vücudumuzdaki B vitaminlerinin faydasını yitirmesine neden olma ihtimaline karşın, çiğ bir şekilde yenilmelidir.

Bıldırcın yumurtası böbrek hastalarına tavsiye edilmez çünkü onlar için zararlıdır. Bu besinin çiğ bir şekilde tüketilmesi kuş gribi ve salmonella hastalığı bakımından zararlıdır. Bıldırcın yumurtasının sarı kısmında bulunan protein anne sütündeki proteine denk olabilecek tek besin kaynağıdır. Ancak başka bir yandan bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre kat kat daha çok besin değeri içermektedir. Hayvansal kaynaklı olan proteinlerin en başında kanatlı kümes hayvanlarının yumurtaları geldiği uzamanlar tarafından sıkça ifade edilmektedir. Proteinlerden sağlanan yüksek enerjiden ziyade çocukların bedensel gelişiminin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi bakımından büyük katkılar sağlamaktadır. Ancak severek tüketebileceğiniz bıldırcın yumurtasında bunu sağlayan hayvanın genetik yapıları sebebiyle farklılıklar göstermektedir. Bıldırcın yumurtası içerisindeki besleyici maddelerin fazla olması sebebiyle sıkça tüketilen tavuk yumurtasına göre farklılar içerdiği uzmanlar tarafından da belirtilmektedir.

Başka yumurtalardan daha çok, protein yapı taşı olan aminoasit bulunduran bıldırcın yumurtası, bilhassa çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Güçlenen bağışıklık sistemi ise enerjilerini fiziksel büyüme için harcayan çocuklarda, hastalığa yol açan mikropların etkisini azaltmaya yardımcıdır. Grip ve bronşit tarzı üst solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanan çocuklarda, bıldırcın yumurtası yendikten sonra kısa sürede hastalık etkilerinin kaybolduğu görülmüştür. Bıldırcın yumurtası sayesinde bu tür hastalıkların yok edilebileceğine dair bilimsel kitaplarda bulunan bir deneysel veri yoktur ancak bıldırcın yumurtası tüketilmesi gönül rahatlığıyla tavsiye edilmektedir. Fakat savunma mekanizması henüz tam olarak gelişmeyen bebeklere yedirilmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

evde ek iş