info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ramazan Ayında Zayıflamanın Püf Noktaları

Ramazan ayında zayıflamanın püf noktaları ile yavaş çalışan metabolizmaya rağmen kilo almayacak tam tersine vereceksiniz. Uygulamanız gereken bazı önemli püf noktalar ile diyetinize gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz. Bu dönemde diyetisyenimizden yardım alarak ramazan ayına özel bir beslenme listesi de isteyebilirsiniz.

Ramazan Ayında Zayıflamanın Püf Noktaları

Bir çok kişi ramazan ayında oruç tutarak zayıflamayı hayal eder fakat sonuç olarak daha fazla kilo alırız. Bazı püf noktalar ile zayıflamak oldukça kolay olacaktır. Yaz aylarında oruç tutmanın bazı avantajları söz konusudur. Mevsim yemekleri genellikle yağsız zeytinyağlı olduğu için diyet yapmak oldukça kolay olacaktır. Bol sebze ve meyve ağırlıklı sofralar kilo vermenizi de sağlayabilir. Ramazan ayı kişilerin kilolarını koruyabilmeleri açısından oldukça zor bir dönemdir. Gece geç saatlere kadar sürekli bir şeyler yenildiğinden dolayı haliyle kilo alınmaktadır. Özellikle tatlı olan şeylere ilgi daha fazladır bu dönemde. Ramazan ayı içerisinde beslenme saatlerimizi ve yemek tarzımızı sağlıklı beslenme adına düzenlemiş olursak kilo almadan vermiş olmanın tadını çıkarabilmek elbette mümkün olacaktır.

Su Tüketiminiz En Az 3 Lt Olsun

Özellikle sıcak havalara denk gelen ramazan ayında su kaybı oldukça fazla olacaktır. Bu ayda vücut su tutarak ödem oluşturmaya başlayacaktır. İftar ve sahur arası en az 3 lt su içmeye gayret ederek hem ödem oluşumunu engelleyebilirsiniz hemde kilo verebilirsiniz. Orucunuzu hurma ve zeytinle açtıktan hemen sonra ballı bir ılık su kan şekerinizi dengeleyecektir. Ramazan ayında siyah çayı 2 fincan ile kısıtlı tutarak daha fazla su içebilirsiniz. Siyah çay susuzluk hissini ortadan kaldırmaktadır. Meyan kökü ramazan ayında içilecek en tatlı bitkilerden biridir. Gün boyunca susuz kalan böbreklerde taş oluşumunu engellemektedir.

Ramazan Ayında Baharatları Azaltın

Tarçının kan şekeri düzenleyici etkisinden dolayı kompostolarda çubuk tarçın kullanın. Fakat acı baharatlardan bu ayda uzak durun. Kimyon ve zerdeçal kullanılabilir baharatlar arasındadır. Özellikle kırmızı pul biber, karabiber, isot tarzında acılık oranı yüksek olan baharatları tüketmemeye çalışın.

Mutlaka Çorba İçin

Doyma hissinin ağzımıza aldığımız ilk lokmadan 15 dk sonra gerçekleştiğini unutmayın. Ana yemeklerden önce bir kase çorba içerek 5 dk ara verin ve ana yemeğe bu şekilde başlayın. Çorba doygunluk hissi yaratacağı için çok fazla yemek yemenizi engelleyecektir. Müsli sahur zamanı tercih edilecek sağlıklı bir karbonhidrat tercihi olabilir. İçine doğrayarak ekleyeceğiniz mevsim meyveleri ile daha fazla doyma sağlanacak ve diyet listenizin dışına çıkmamış olacaksınız.

Şerbetli tatlılardan ziyade sütlü tatlılar tüketerek diyet listenizi tehlikeye atmamış olacaksınız. Kabuklu meyveler doygunluk hissi, vitamin ve sindirim açısından oldukça önemli olduğundan mutlaka tüketin. Tarçın ekleyerek hazırlanan meyve kompostoları da sıvı ihtiyacının giderilmesi açısından önemlidir.

Bu dönem için bir diyetisyen desteği alarak beslenmenizi kontrol altında tutarak kilo verebilirsiniz. Sahurda sizi tok tutacak hafif besinleri seçmek önemlidir. Ramazan dönemi içerisinde spor yapmak bazı sorunlara yol açabilir. Bu yüzden iftardan iki saat sonra yapacağınız 30 dk’lık yürüyüş ile metabolizmayı çalıştıracak ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sahurda haşlanmış yumurta yemek sizi tok tutacak ve vücut alınması gerekli olan proteini sahur vaktinde almış olacaksınız.

evde ek iş