info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Raw Food Çiğ Beslenme

Raw Food / Çiğ Beslenme

İnsanoğlu çağlar önce, ateşi bulmadan önce çiğ beslenmeyi keşfetmişlerdir. Çiğ beslenme,  pişmemiş besinleri tüketmektir. Bu da pişirme gibi herhangi bir işlemden geçmemiş besinlerin tüketimine denir. Bu besinlerin içerisinde sindirimi kolaylaştıracak enzimler bulunmaktadır ve vücut için yararlıdır. Çiğ besinler aynı zamanda hala yaşayan besinler olarak adlandırılır. Çiğ beslenme bir beslenme şeklinden çok yaşam tarzına dayanır. Raw food ilk insanların beslenme şekli olduğu için öze dönmek diye bilinir. İnsanın kendini tanıması ve vücudunu arındırmasına dayanan raw food; sebze, meyve, kuruyemişler ve yağlı tohumlar besinlerinden oluşmaktadır.

Yiyeceklerin içindeki enzimler 47 derecede ısıtıldığında yok olurlar. Enzimler sindirimi kolaylaştırmak ve yiyeceklerin yararlı kısımlarını özümlememizi sağlarlar. Enzim vücut için çok önemlidir. 47 derecenin altında olan besinlere çiğ besin denir. Çiğ besin tercih ederken dikkat edilmesi noktalar organik olması, doldurulmuş olmaması ve GDO içermemesidir.

Yapılan araştırmalarda çiğ besin tüketmenin kilo kaybına yardım ettiğine, enerji verdiğine, uyku kapasitesini doldurduğuna ve bağışıklık sistemini geliştirdiğine rastlanmıştır. Enzim üretimine gerek duymayan ve gelen besinleri sindirmek adına yorulmayan vücut daha geç yaşlanır. Hafızayı kuvvetlendirdiği gibi, güzel bir cilt sağlar ve aynı zamanda kısırlık tedavisinde de etkilidir.

Beslenmemizin %75’i sebze, meyve, filiz ve yağlı tohumlardan ibaret olmalıdır. Bu sistemde önemli olan ne kadar kalori aldığınız değil, neyi ne ile yediğinizdir. Tohumlar ve kuruyemişler tüketilmeden 6-12 saat arası suda tutulur ise enzimlerin canlı kalması sağlanır. Her gün en az 2 litre su içilmelidir. Alkol ve kahve bu yeme şeklinden çok uzaktadır. Gıdaların karışımı ve meyvelerin öğün esnasında yenmemesi bu sistemin anahtarlarından olmaktadır.

Bu diyet sistemi protein bakımından fakirdir. Bu nedenle diyetinize protein ürünleri eklemenizde sakınca yoktur. Beslenmenizin %10’u kadar protein olmak zorundadır. Çiğ beslenmede ısıl işlem görülmediği için yiyeceklerden fazlası ile protein alınması mümkündür. Fındık ve diğer yağlı tohumlar bitkisel protein kaynağıdır. Raw food yapısına göre bu gıdaları diyetinize ekleyebilirsiniz. Çiğ beslenme şekli sizin daha hızlı kilo vermenizi sağlayabilir. Bu konuda bir diyetisyenden görüş almanız önemli bir konudur.

evde ek iş