info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Renkli Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Renkli Diyet Hakkında Ayrıntılar

Renkli diyet sağlıklı bir beslenme şeklidir. Farklı farklı renkte olan sebze ve meyvelerde, farklı antioksidan, farklı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Günlük beslenme listenizde her çeşit renkte besinden muhakkak belli bir oranda tüketmeniz faydalıdır.

Kırmızı besin grubunda tüketilecek besinler

Domatese kırmızı rengi veren likopen çok kuvvetli bir antioksidandır. Likopen bizi birçok kanser çeşidi ve kalp damar rahatsızlıklarından korunmamıza yardımcı oluyor. Likopen miktarı vücudumuzda bir besin işlendiği zamanlarda artış göstermektedir. Bu demek oluyor ki domates salçasında ve ketçapta likopen miktarı olduğu yüksek miktarlarda bulunduğu söylenebilir.

Yeşil besin grubunda tüketilecek besinler

Antioksidan kaynağı maydanoz, roka, nane, tere ve kivi gibi yeşil renkte olan sebze ve meyveler, C vitamini bakımından epey zengindir. Koyu yeşil yapraklı olan roka, maydanoz ve tere gibi sebzeler, aynı zamanda A ve K vitaminini de yüksek bir miktarda içermektedir. Öğünlerinize yeşillik bakımından zengin salataları ekleyerek bütün bu vitaminlerden yararlanmış ve posa alımını arttırarak sindirim sistemine olumlu bir etki sağlamış olursunuz.

Turuncu ve sarı besin grubunda tüketilecek besinler

Turuncu ve sarı besinlerin bağışıklık sistemi üstündeki A vitamini rolünün etkisi çok fazladır. A vitamini güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Sarı ve turuncu renkli sebze ve meyveler A vitamini bakımından zengindirler.

Mor besin grubunda tüketilecek besinler

Ahududu, nar, kiraz, mürdüm eriği, yaban mersini, böğürtlen, siyah üzüm gibi meyveler, mor lahana ve patlıcan gibi mor renge sahip olan besinler mor renkli besinler grupları içinde yer almaktadır. Kuvvetli bir antioksidan kaynaklarıdır. Dolaşım ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler gösterdikleri gözlemlenmiştir.

Beyaz besin grubunda tüketilecek besinler

Elma, armut, kereviz, karnabahar, beyaz lahana gibi beyaz renkli olan sebze ve meyveler, barındırdıkları özellikler dolayısıyla detoks diyetlerinde vazgeçilmezler listesindedirler.

Renkli beslenmek sağlık bakımından birçok fayda sağlar. Çünkü renkli sebze ve meyve ile beslenerek farklı antioksidanlar, mineral ve vitaminler bünyemize alınmış olmaktadır. Günlük beslenmemizde her renkten farklı besin gruplarına yer vermeyi amaçlayarak beslenme şeklimizde çeşitlilik sağlamış olabiliriz.

evde ek iş