info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Rooibos Çayının Kilo Vermeye Etkileri

Rooibos çayının kilo vermeye etkileri son dönemlerin en çok konuşulan konulardan biridir. Kırmızı çay olarak da adlandırılan rengi ve tadı ile damakları şenlendiren belkide en sevilen bitki çayları arasına girmeyi başarmıştır. İçerdiği antioksidan ve C vitaminleri ile bir limon alınacak vitamini rooibos vitamininden alabilirsiniz. Kafein içermeyen bu çay kahve geleneksel çayın yerini doldurabilecek lezzete sahiptir.

Rooibos Çayının Kilo Vermeye Etkileri

Güney Afrika’nın kışları yağışlı yazları sıcak olan sadece iki bölgesinde yetişir. Rooibos çayı toplandıktan hemen sonra oksidasyon önleme amacı ile kurutulur fermente olan çay yaprakları kırmızı-turuncu bir renk alırlar.  Piyasada yeni olan bu bitkinin şimdiden bir sürü seveni olmuştur. Diyetlerin yardımcıları olan bitkisel çaylar günde iki fincanı geçmemek şartı ile içile bilmektedir. Vitamin, Kalsiyum,Demir,Magnezyum,Flüor, bakır gibi değerliler bakımından oldukça zengindir. Güney Afrikalılar 3 4 bardak içmektedirler. Ve belkide sıkı vücutları ve zayıf görüntülerini bu çaya borçludurlar. Bu kırmızı çay yüksek antioksidanlar bakımından zengindir. Vücudun serbest radikallere karşı savaşmasına yardım eder ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

Yapılan bazı araştırmalar rooibos çayının kansere neden olan kimyasallarla savaştığını göstermektedir.Sahip olduğu bir antioksidan ile kan dolaşımına iyi geldiğini ve kalp hastalıklarından koruyucu etkiye sahip olduğunu doğrulanmıştır. Tansiyon ve kolesterol’u düzenleyici etkiye sahiptir. İçerdiği yüksek orandaki flavonoid’ler sayesinde kramp,ishal ve sindirim sorunlarına çok iyi gelmektedir. İltihaplanma ve alerjiyi en aza indirir. Ak ne,egzama,mantar gibi rahatsızlarda etkili sonuçlar vermektedir. Serbest radikallerin beyne ve beyin dokusuna zarar vermelerini engelleyerek beyin ile alakalı hastalıklardan koruyucu etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.Yüksek oranda mineral  içerdiği ve kafein olmayışı gece uyku kalitesini rahatlatır.

Gece içilen bu çay yağ yakımını hızlandırarak rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Pek çok çayın aksine vücudun demiri emmesine yardımcı olur. Diyet yapanlar için tatlı isteğini azaltan harika bir bitkidir. Midede hacim yaratarak tokluk süresini uzatır.Sıcak ve soğuk tüketilebilen bu çay çocuk ve bebeklerde de kullanılabilmektedir. Yapılan testler sonucu bebek ve çocuklarda yan etkiler saptanmamıştır. İçerdiği kalsiyum ve potasyum ile diş ve diş kemiği sağlığında hekimler tarafından da tavsiye edilen nadir çaylardan biridir.

evde ek iş