info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

SAĞLIK VE ENERJİ DEPOSU : MEYVELER

 

Sağlık üzerine yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz meyveler ya yeterli miktarda tüketilmiyor ya da porsiyon kontrolüne dikkat edilmeden fazla miktarda yeniyor!

Yüksek miktarda POSA içermeleriyle; bağırsakların düzenli çalışması, tokluk hissinin oluşmasında ve kolesterol seviyesinin kontrolünde etkilidir.

Yüksek miktarda ANTİOKSİDAN İçermeleriyle; hastalıklara direnç sağlamakta ve kansere karşı koruyucu etki göstermektedir.

Meyveler aynı zamanda iyi birer VİTAMİN, MİNERAL ve ENERJİ kaynağıdır.

Kişinin; yaş, kilo, boy, fiziksel durum, alması gereken günlük enerjiye göre değişmekle beraber sağlıklı erişkin bir insanın günlük ortalama 2-3 porsiyon meyve tüketmesi gerekmektedir.

Her tür besinde olduğu gibi meyvede de porsiyon ve her bir porsiyondaki miktarın bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Meyve de doğal şeker olan FRUKTOZ yani (meyve şekeri) bulunur ve fazla tüketilmesi durumunda vücutta yağ depolanmasına neden olur. Doğal şeker bulunduran meyveler rafine şekerlerin sağlığa olan zararlarını içermez

MEYVE SUYU & MEYVENİN KENDİSİ Meyvenin kendisini, özellikle kabuğuyla tüketmek meyvedeki liften daha fazla yararlanmamızı sağlar. Bu lifli yapı kan şekerinin hızlı yükselmesini engelleyerek kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur. Fakat meyve suyunda liften bahsetmek oldukça zordur. Hem kan şekerinin hızlı yükselmesine hem de taze meyveye göre tüketim miktarı daha fazla olduğu için vücutta insülini uyararak yağ depolanmasına dolayısıyla  kilo almaya sebep olur.

TAZE & KURUTULMUŞ MEYVE  Her iki tüketim şeklinin de sağlık üzerine etkisi aynıdır. Meyvelerin besin öğesi içerikleri ve enerji miktarları farklılık gösterse de lif içerikleri, güçlü antioksidan bileşimleri ve iyi enerji kaynağı olmaları ortak özelliklerindendir.

Kuru meyve tüketirken dikkat edilmesi gereken en hassas nokta; kuru meyvelerin şeker oranının taze meyvelere göre daha yüksek olması sebebiyle; diyabet hastaları ve zayıflama programı uygulayan bireylerin belirtilen ölçülerde kullanımına dikkat etmeleridir.

 

KAN ŞEKERİNİ HIZLI YÜKSETEN MEYVELERE DİKKAT!

Özellikle diyabet, insülin direnci, fazla kilolu grubundaki kişilerin;

Şeker oranı diğerlerine göre daha fazla olup kan şekerini hızlı yükselten muz, incir, kavun-karpuz, üzüm gibi meyveleri tüketmemeleri gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; meyve suyu yerine meyvenin kendisini, kuru meyve tüketiminde de porsiyona dikkat edilmelidir.

 

Etiketler:
evde ek iş