info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır sorusu diyetisyenlerim ize sık gelen sorular arasında. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyetisyen desteği ile zayıflamak için size özel hazırlanmış bir liste sağlıklı beslenmenin ta kendisidir. Sağlıklı beslenmek için yolun yarısını geçmiş olursunuz zaten.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Sağlıklı beslenme hayatın yalnızca bir dönemi değil yaşam boyu kazanılması gereken en önemli alışkanlıktır. Sağlıksız beslendiğinizi düşünerek artık her şeyi değiştirerek sağlıklı beslenmeye geçmek istiyorsanız en zor olan kısmı aşıp yolun yarısına geldiniz demektir. İşe en başta yoğun olarak tükettiğiniz sağlıksız olan şeyleri bir liste yapıp bunları yok ederek başlayabilirsiniz. Buz dolabınızın raflarında bulunmaması için alışveriş listenizden sonsuza dek çıkarmanız gerekecektir.

Karbonhidrat kaynaklarından başlayarak değişim yaratabilirsiniz. 3 beyazı hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekecektir. Bu karbonhidratların kompleks olanları tercih etmelisiniz. Sonrasında yağ tercihlerinizi yavaş yavaş değiştirin. Doymuş yağlar yerine doymamış olanları tercih edin. Ara öğünler yapmaya özen gösterin ve ara öğünleri mutlaka çantanızda bulundurun tüm bunları yaparken en iyi yol arkadaşınızın diyetisyeniniz olduğunu unutmayın.

Sağlıksız olduğunu bildiğiniz gıdaların yerine sağlıklı alternatifler hazırlayın. Gün boyu yediklerinizi not edin ve akşam bu listeden çıkarmanız gerekenleri çıkarın. Yavaş yavaş ve dikkatli ilerlemek bir anda kendinizi kötü hissetmenize tok kalmakta zorlanmanıza engel olacaktır. Örneğin en sevdiğiniz sağlıksız gıdanın zararlarını araştırın vücudunuza yaptığı kötü şeyleri düşünün.

Bol su tüketimi genel sağlık açısından oldukça önemlidir. Öğünler sırasında ve sonrasında içilen su besinlerin sindirimini kolaylaştırırken açlık hissinin bastırılmasına yardım edecektir.

Sağlıklı Beslenen Bir Kişinin Genel Özellikleri

Sağlıklı beslenen bir kişinin göze çarpan oldukça belli başlı özellikleri vardır. Her zaman hayranlıkla bakarız bu kişilere;

  • Dayanıklı ve sağlıklı bir görünüşleri vardır
  • Hareketli ve esnek bir bedene sahiptirler
  • Pürüzsüz bir cilde, canlı parlak saç ve gözlere sahiptirler
  • Kuvvetli ve sağlıklı kasları vardır
  • Bağışıklık sistemler güçlüdür sık sık hastalanmazlar
  • Çalışma konusunda oldukça iştahlı dırlar
  • Boy uzunluklarına göre kiloları çok idealdir

Sağlıklı beslenme vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini yeterli miktarda ve uygun zamanlarda alınması için bilinçli yapılması gereken bir yaşam biçimidir. Sağlıklı beslenme demek yeterli ve dengeli beslenmek demektir. Sağlıklı beslenen bir kişi yeterli beslenemeyebilir. Bu nedenle sağlıklı beslenirken yeterli ve dengeli olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Diyet yapanların en büyük avantajlarından biride sağlıklı beslenme sistemini çok kısa sürede hayatlarına geçirmiş olmalarıdır. Hatta bir süre sonra vazgeçilmez bir hal almaktadır. Diyet sonrası kilo kontrolü açısından sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. günlük kalori alımınızda otomatik olarak düzenlenmiş olacaktır. Sağlıklı beslenme bilinci küçük yaşlarda çocuklara benimsetilmelidir. Obezitenin yüksek oranlarda arttığı son yıllarda kendimizi ve sevdiklerimizi bu zor ve ciddi hastalıktan korumak için sağlıklı düzenli ve yeterli beslenme alışkanlığı kazanmamız ve kazandırmamız gereklidir.

evde ek iş