info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlıklı Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Fazla kilolardan kurtulmak birçoğumuzun soru haline gelmiş durumda, bilinçli olarak ya da kendi yöntemleri ile herkes kilo kaybetme derdinde ve bu durumu ciddi boyutlara varmış durumda. Yazılı ve görsel basının zayıflama konusunu çok sık işlemesi nedeni ile bu konu ile ilgili herkesin bir fikri oluşmakta ve çok şey biliyor olduğumuzu düşünmekteyiz… Hangi besin zayıflatır, hangi içecek tansiyonuma iyi gelir, ne kadar uyumalıyım hatta daha ileriye de gidersek hangi durumlarda hangi ilacı kullanmalıyım? Biraz düşünüp bütün bunları bir hekimden daha fazla bilemeyeceğinizi, hangi ilacın size iyi geleceğini yine işin uzmanından başka bir mecradan öğrenemeyeceğinizi, birkaç kez sağlıklı ile ilgili program izleyip ya da okuyup, hangi besinlerin sağlığınıza iyi geleceğini bilemeyeceğiniz gibi yakın çevrenize de bu konularla ilgili bilinçsizce bilgi vermek ve yol göstermek ilerisi için büyük sağlık problemlerine yol açabilir.

Sizler için halk arasında doğru olarak bilinen yanlışları araştırdık bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

Gece Yemek Şişmanlatır

Bu konuda önemli olan ne yediğiniz ve ne kadar yediğinizdir. Biliyoruz ki gece metabolizma hızımız yavaşlamaktadır. Bu durumda tüketimlerimiz kalori açısından yoğun olduğu takdirde gece yediklerimizle birlikte günlük almamız gereken kalorinin üzerine çıkmışsak kilo alırız. Burada en önemli nokta geç saatlerde beyaz un ve şeker gibi rafine karbonhidratları tüketmemek gerektiğidir.

Aç Kalarak Kilo Verilir

Bu da doğru bilinen yanlışların başında gelmektedir. Aç kalarak ancak yağsız vücut kitlesi olan kastan kilo verilir. Aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır, enerji daha ağır yakılır ve vücut kendini korumaya alarak yağı daha etkili bir şekilde depolayabilme mekanizması gelişir. Baygınlık, , kansızlık, saç dökülmesi, ruhsal bozukluk, uykusuzluk aç kalarak bireyde meydana gelebilecek en önemli sağlık sorunlarıdır.

Tam Tahıllı Ürünler Kolay Kilo Verdirir

Kepekli ürünler normal ürünlere göre daha az kalori içermez. Sadece tam tahıllı ürünler tüketmek sağlık açısından daha yararlıdır. Kepek, diyet lifi içeriğini artırarak, kalp damar hastalığı ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıklardan korunmada önemlidir. Kilo vermek için sebze ve meyvelerden yeterince diyet lifi alınabilmektedir.

Maydanoz Suyu Zayıflatır

Maydanoz, C vitamini yönünden zengin, idrar söktürücü etkisi olan son derece sağlıklı bir sebzedir. Bu nedenle maydanozun yarattığı geçici kilo kaybı vücut yağ kütlesinden değil, su miktarındandır. Her gün düzenli olarak bir tutam maydanoz tüketmek, günlük C vitamini ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılar. Maydanozu kilo vermek için değil, salatalara değişik renkte sebzelerden biri olarak koymak, vitamin ve antioksidan açısından destek sağlamak için en doğru yoldur.

Yeşil Kahve Zayıflatır

Tek başına hiçbir besin ya da bitkinin sizi mucizevi bir şekilde zayıflatma gücü yoktur. Ancak zayıflamaya yardımcı besinler vardır. Zayıflamak için ihtiyacınız olan tek şey günlük beslenmenizi kontrol altına almak ve aldığınız enerjiden daha fazla enerji harcamak. Beslenme düzeninizde hiçbir değişiklik yapmadan sadece mucizevi içeceklerle zayıflama fikri zaman kaybından öteye gidemez. Doğru ve dengeli bir beslenme planının yanında yeşil kahve gibi kansere karşı koruyucu maddeler içeren bir içeceği içmek sizi motive edecek ve programınıza sadık kalmanızı sağlayacaktır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olmakla birlikte ancak doğru bir diyetle işe yarayacaktır.

Elma Sirkesi Yağları Eritir

Uzmanlar, elma sirkesinin içerisinde bulunan asidin yemek borusunu tahriş edebileceğini, midede asidi artırarak açlığı uyaracağını ve reflü gibi ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebileceğini bildirmektedir. Yani elma sirkesinin yağ yakmaya hiçbir katkısı olmadığı gibi bilinçsiz tüketilmesi sağlığınızı tehlikeye atacaktır. Elma sirkesini salatalarınızı tatlandırma amaçlı kullanmanız önerilir.

Ekmek Yemek Sağlıksızdır Ve Şişmanlatır

Ekmeğin içeriğinde B2, B6, B12 ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, niasin, folik asit ve çinko bulunan tam tahıllı ekmeğin faydaları saymakla bitmez. Kolesterolün düşmesine, bağırsakların çalışmasına, kan şekerinin ve kan lipitlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Koroner kalp rahatsızlıkları ve diyabet hastalığı olanların diyetlerinde de olumlu etkileri bulunur. Depresyon ve bazı kanser türlerinin oluşumunun engellenmesinde ise son derece etkilidir. Ayrıca tam tahıllı ekmekler, çinko ihtiyacımızın yüzde 26’sını karşılamaktadır. Çinko eksikliğinde ise; bağışıklık sisteminin yetersizliği veya bozulması, cinsel gelişimin gecikmesi, erkeklerde kısırlık, problemleri ortaya çıkar.  Dolayısıyla sağlıklı bir beslenme düzeninde dengeli bir ekmek tüketimi son derece önemlidir.

Sağlıklı Beslenmekte Ete Yer Yoktur

Tavuk ve balıkta olduğu gibi ölçülü yenilen kırmızı etin sağlık üzerine olumsuz etkisi olduğunu, diyetten çıkarılması gerektiğini söylemek son derece yanlış bir görüştür. Kırmızı et, kaliteli kilo vermek için gereklidir. Vücudun yağ kitlesini azaltıp, B12, çinko ve demir içeriği ile de hastalıklara karşı koruyucudur.

evde ek iş