info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi

Sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi ; en önemli öğündür. Yemek yeme alışkanlığımız zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkilemektedir. Kahvaltı yapıldığı taktirde güne daha zinde ve canlı başlamamızın nedenidir. Akşam yemeği ile kahvaltı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre vardır ve vücut bu süreçte depolanan her şeyi tüketir. Sabah kahvaltı yapılmaz ise beyinde enerji olmaz bununla birlikte halsizlik konsantrasyon eksikliği gibi durumlar oluşur.

Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi

Kahvaltı yapılmadığı durumlarda en sık görülen durumlar yorgunluk , baş ağrısı,konsantrasyon ve algıda yetersizlik bunların başlıcalarıdır. Kahvaltı yapmayan çocuklarda başarı oranı oldukça düşüktür. Bağışıklık sistemi azalır ve hastalıklara yakalanma oranı yükselir. Sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi dikkate alınması gereken bir öğündür. Bedenin sağlıklı olması açısından vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerinin hepsini barındıran bir kahvaltı yapmak kan şekerini düzenleyerek sık acıkma durumunu ortadan kaldırır. Kahvaltıda tüketilen yeterli protein adaptasyonu en iyi seviyeye getirerek işteki verimi artırır.Dengeli kahvaltı günlük alınması gereken enerjinin neredeyse yarısını karşılamalıdır. Bu öğünde tüketilen sebze ve meyve kahvaltıyı zenginleştirmekte içerdiği posa miktarı ile tokluk hissini uzatmaktadır. Kahvaltıda tüketilecek sebze ve meyvenin kolesterolü  dengelediği de bilinen gerçeklerden biridir. Çocukların kahvaltısında bir bardak süt bulundurmak okuldaki verimi artıracaktır.Sağlıklı beslenmede kahvaltının önemini  örnek olarak vereceğimiz bir kahvaltı listesi ile güne dinamik başlayabilirsiniz;

 • Bir bardak süt
 • Bir ince dilim beyaz peynir
 • 5-6 tane zeytin
 • Bol domates,salatalık,biber ve yeşillik
 • 1 veya 2 dilim tam buğday ekmeği alternatif kahvaltı örneklerinden biridir.

Hergün düzenli olarak kahvaltı yapan kişiler diğer kişilere oranla daha başarılı ve verimlidirler. Ve kilo kontrolünde oldukça etkilidir. Düzenli kahvaltı yapan kişilerin kilo problemleri pek fazla olmaz. Sabahları kahvaltıya uykuya yada nedenlere tercih edenlerin hızlı kilo alma ve kalp krizi riski ne yakalanmaları daha fazladır. Küçük yaşlarda kazandırılmak istenen sağlıklı beslenme için ilk iş olarak kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalıdır. Kahvaltı alışkanlığı kazanmış çocukların öğrenme yetenekleri daha dikkatli ve hızlı olmaktadır. Bütün gece yavaşlayan metabolizma sabah uyandıktan sonra günlük hayata adapte olabilmek için büyük bir enerjiye ihtiyaç duyar, bu enerjinin vücuda alınması için gereken tek şey zengin bir kahvaltı menüsüdür.Süt peynir yumurta gibi protein bakımından zengin bir kahvaltı okul dönemi çocuklar için oldukça önemlidir.

Kahvaltı Neden Önemli

8 ile 12 saat süren uzun bir açlıktan sonra ki ilk öğün kahvaltıdır. Glukoz yani kan şekeri için gerekli öğündür.Daha canlı ve enerjik olmak için kahvaltı yapılması gerekmektedir. Glukozun beyin için önemli bir enerji kaynağı olduğunu bilerek sabah kahvaltı yapan bireylerde mutluluk hormonu salgılanır. Günü tok geçirerek kilo vermek daha kolay olacağından sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi bir hayli fazladır. Diyetisyenler kalktıktan en geç 1 saat sonra kahvaltı yapmayı gerekli kılmaktadırlar. Bedenin enerji ihtiyacını karşılayan öge karbonhidratlar olduğundan dolayı onlara eğilim fazla olabilir yinede protein ve sebze meyve ağırlıklı beslenme tüm enerji ihtiyacını karşılamaktadır.Kahvaltı yaparken masayı donatmamıza gerek yok bunun yerine her şeyden biraz alarakta doyurucu bir kahvaltı masası hazırlayabiliriz. Bilinenin aksine sabah kahvaltıları metabolizmamızı daha hızlı çalıştırarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Kahvaltının Faydaları

 • Metabolizmanın hızlı çalışması
 • İhtiyaç olan enerjinin karşılanması
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışması
 • Mutluluk hormonunun salgılanması
 • Öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliğinin olmaması
 • Sağlıklı kilo vermek verilen kiloyu korumak için
 • Günlük alınması gereken protein ihtiyacı için sağlıklı beslenmede kahvaltı önemli bir öğündür.
evde ek iş