info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Beslenmek İçin 5N Kuralına Uyun

Sağlıklı Beslenmek İçin 5N Kuralına Uyun

Uzmanlar, diyet sürecinde önümüzdeki yiyecekleri alır ve yerine yenilerini koyar. Bunun mantığını kavrayabilirsek, neden bazı gıdaları yerken bazı gıdaları yemememizi anlayabilirsek belli bir zaman sonra kısıtlanmaya gerek kalmayacağını savunurlar. Önemli olan ne yediğiniz, nasıl pişirdiğiniz, neyle beraber, ne zaman yediğiniz ve son olarak da ne kadar tükettiğinizdir.

Ne yediğiniz; gün doğduktan batana kadar hayvansal gıdaları, gün battıktan sonra sebze grubu gıdalar tüketildiği takdirde metabolizma hızının bozulacağı düşünülmez.

Sabahları ve öğlenleri hayvansal protein grubundan beslenmek, akşamları  da sebze ve karbonhidrat grubu tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Nasıl pişirilmesi gerektiğine gelindiğinde de;

Sebzeler tercih olarak buharda, haşlama veya fırında ızgara şeklinde pişirilebilir. Etleriniz pişerken yağ eklemeniz emilimi bozar ve kilo almaya neden olur. Mümkünse et, balık ve tavuk pişerken yağ eklenmemelidir. Mangal da ızgara kanserojendir. Bu nedenle çok sık yapılmaması tavsiye edilir. Zararı yok diye yazın bolca yersek, sindirim sisteminde ciddi sorunlara yol açabilir.

Ne ile birlikte yemek konusuna gelince;

Meyveler yemekten 2 saat sonra yenilmelidir. Çünkü yemeğin hemen öncesi ya da sonrasında yenildiği takdirde kilo almaya neden olur. Meyveleri birbiriyle karıştırmak zararlıdır. Hayvansal proteinlerden et, balık, tavuk; peynir, süt ve yoğurt ile birlikte yenmemelidir. Sabahları hayvansal protein grubu ve yanında buğday grubundan elde edilen karbonhidratları tüketmek tavsiye edilir. Öğlenleri ise hayvansal protein grubu ve yanında sebze veya yeşil salata çeşitleri tüketmek tercih edilebilir.  Akşamları sebze yanında, buğday grubundan elde edilen karbonhidratlar tüketilmesi tavsiye edilir.

Ne zaman yemek konusuna gelindiğinde;

Sabah kahvaltısı en geç saat 09.00 civarında yapılmalıdır. Akşam yemeği de en geç 18.30’a kadar yapılmalıdır. Metabolizmanın sağlıklı olması için düzenli uyku çok önemlidir. Vücudun dinlenmesi ve dengeli olarak bir programda düzene koyulduğu zaman düzenli beslenmek ne kadar önemli ise düzenli dinlenmek de aynı konumda bulunmaktadır.

Ne kadar yememiz gerektiğinde de;

Herkesin midesi, kendi elinin 2 avucu kadar olduğu bilinmektedir. Ana öğünde ise 2 avuç içi kadar ve ara öğünde 1 avuç kadar yemek idealdir.

Tüm bu 5N kurallarına uyulursa sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıflamak mümkündür. Bu konuda diyetisyeninizden destek alabilirsiniz.

evde ek iş