info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Aktarları Evinize Taşıyın

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Aktarları Evinize Taşıyın

Otlar ile yaşam denildiğinde biraz yavan hayattan söz edilir lakin keşke biraz ot gibi bir yaşam sürebilsek gerçekten. Çünkü otlar sağlığımız ve hayatımız için çok faydalıdır. Doğa harikadır. Alternatif tıbbın baş tacı ettiği otlar, yüzyıllardır da lokman hekimler tarafından reçetelerde yer almakta ve insanlara şifa vermek amacıyla da sürekli kullanılmaktadır. Her otun ne faydası neye şifa olduğunu öğrenip tüketmemiz gerekmektedir. Otları tüketmenin yolu ise, çayıra bayıra çıkıp ta otlamak değildir elbette. Kaynatıp çay şeklinde tüketmemiz gerekmektedir.

Akasya otu: Bir nevi süs ve gölge ağacı diye adlandırılan akasya, mis gibi kokusu ile insanın içini açmaktadır. Bu mis kokulu ağacın çiçekleri insana rahat nefes aldırır, astım ve nefes darlığı hastalığına da ilaç gibi gelmektedir.

Anason: Çiçekleri beyazdır, meyveleri küçük olan anasonun anavatanı Asya’dır. Hazmı kolaylaştıran anason, iştahı ve anne sütünü de arttırmaktadır. Yani bir bakma kutsal bir bitkidir. Migren ağrılarını da dindirmektedir. Sinirleri yatıştırmakta da oldukça etkili bir ottur.

Civanperçemi: Yoğun aroması nedeniyle baskın bir kokuya sahiptir civanperçemi, özellikle de kadınların dostudur. Adet düzensizliklerine ve sancılarına iyi gelir. Aynı zamanda menopoz dönemini rahat atlatmada oldukça etkilidir. Kaynatıp içmelisiniz. Civanperçemi aradığınız huzuru size vermekte önemli rol oynamaktadır.

Melisa otu: Oğul olarak ta bilinen melisa otu, soğuk algınlıklarına karşı da birebirdir. Sinirlere sakin olmalarını söylemekte ve onları yatıştıran melisa otu, kan şekerinin düşürülmesinden uykusuzluğu ve cildi güzelleştirmeden nefes darlığına kadar çok faydalıdır.

Defne otu: Hoş kokusuyla otların arasında en popüler olmaktadır. Yemeklere tat vermek içinde kullanılmaktadır. Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelmektedir ve gribi ve nezleyi önlemekte aynı zamanda kolesterolü düşürmekte, romatizmayı unutturmakta ve cildi gençleştirmektedir. Defne çok maharetli bir ottur.

Fesleğen: Mis kokulu bir ot daha… Ağız içinde yaraları iyileştirme, hazımsızlığı önlemekte, öksürüğü kesmekte, baş dönmesine iyi gelmekte. Çiğ olarak salatalara, kuru olarak yemeklerde, çay olarak fincanlara teşrif etmektedir. İnsan olsa evlenilir ve o kadar da uyumludur.

evde ek iş