info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanmalı?

Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanmalı?

Birçok insan için istediği kiloda olmak ve kilosunu korumak önemlidir. Bu nedenle de diyet listeleri yapma ihtiyaçları duyarlar. Çoğu insanlar için görünüşte önemli payı olan kilo, insanların en büyük dertlerinden biridir. İdeal kiloya ulaşmak için yaşam şekli, yiyecek ve içecek düzenini değiştiren birçok kişi diyetisyenlere de başvurmaktadır. Ancak evde kendi kendinize bir diyet listesi de hazırlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi ve belirlenmesi gereken bazı noktalar vardır. İlki vücut kitle endeksinizin belirlenmesi olmalı. Vücut kitle endeksi ideal kiloda olup olmamanızı ve ne kadar kilo vermeniz gerektiğini gösterir. Kilonuzu kilogram cinsinden alarak, boyunuzun metre cinsinden karenize bölmeniz gerekiyor. Genelde 20-25 arasında çıkan değerler normaldir. Bunun haricinde sayının artması ideal kilonuzdan uzaklaşmanız anlamına gelmektedir. Mesela örnek verelim bir kişi 1.70 boya 80 kiloya sahip ise, 80 sayısı 1.70in karesi olan 2,89a bölünmesi gerekir. Elde edilen rakam yaklaşık olarak 27,7 olacağı için ideal kilonun çok az üstünde olduğunuzu düşünebilirsiniz. İdeal kilosunun üzerinde olduğunu fark eden biri diyet listesi hazırlamalıdır.

Diyet listesi hazırlama aşamasında ihtiyacınız olan enerji miktarına dikkat etmelisiniz. Yani kendinizi bilmeli ve ona göre yemelisiniz. Mesela bütün gün evde oturan biriyle sürekli dışarıda gezmek zorunda olan birinin yemek yeme alışkanlıkları değişik olmalı ve ona göre bir diyet listesi hazırlanmalı. Yiyeceklerin kaç kaloriye sahip olduğu bilinmeli ve günlük rutin yapılan aktivitelerin ne kadar enerji tükettiği hesaplanmalı ve ona göre bir planlama yapılmalı. Çünkü kişi tükettiğinden daha fazlasını vücuduna alırsa fazla alınanlar kilo şeklinde geri döner. Diyet listesinin en başında su muhakkak bulunmalıdır. Su vücut için oldukça önemlidir ve bol bol su tüketilmesi gerekir. Çünkü su vücudu güzelleştirmektedir ve sağlık bakımından çok yararlı olduğu bilinir. Ayrıca su vücudu toksinlerden arındırır. Tokluk hissi vermesi sayesinde daha az yemenizi sağlar. Bu nedenle günde 2 litre su tüketilmelidir.

Su içmeye özen gösterirseniz ne kadar yararlı olduğunu ve sağlığınıza olumlu etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Zayıflamak için hazırlanan diyet listelerinde genelde birçok yanlış bulunmaktadır. Mesela zayıflamak isteyen kişiler yemek yemeyi keserek zayıflayabileceğini düşünür. Ancak bunun büyük bir hata olduğu iş işten geçtikten sonra anlaşılmaktadır. Diyet listelerinde günlük yiyeceklerin neredeyse tümünü kesip iki parça besin yazmak, metabolizmanızın durma noktasına gelmesine neden olur ve metabolizma yavaşladığı için tüketilen besinler eritilemez. Bunların dışında yorgunluk ve halsizlik hissi de hissedilince hayat çekilmez bir hal alır. Bu nedenle diyet listelerinin yanına mutlaka egzersiz listesi de eklenerek spor yapmaya gerekli vakit ayrılması sağlanmalıdır. Bu tarzda yapacağınız diyet kilo vermenizi ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızda büyük fayda sağlayacaktır.

Hazırlanacak listeye belirlenen bu önemli noktalara göre, toplam kalori oranı günlük harcamanızı geçmeyen, sağlığınız için faydalı olan her çeşit besini yazabilirsiniz. Sevdiğiniz besinleri tüketmeye ve mevsiminde bulabileceğiniz taze sebze ve meyveleri tüketmeye muhakkak önem vermelisiniz. Sonuçta insanlar yalnızca dış görünüşleri için değil sağlıklı yaşayabilmek için de kilo vermeye ihtiyaç duymaktadırlar. Fakat asıl dikkat edilmesi gereken buna uymak konusunda kendi kendinizi ikna etmeniz gerektiğidir. Bunun için de en önemli kozunuz da yalnızca dış görünüşünüz için diyet yapmanız değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için yaptığınızdır.

evde ek iş