info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Diyetin Önemli Sırları

Sağlıklı diyetin önemli sırlarını öğrenerek diyet yapmak eskisi kadar sıkıcı gelmeyecektir. Genellikle fazla kilolarımız hayatımızın her döneminde oldukça can sıkıntısı olmakta diyet yaptığımız halde kilo verememekteyiz. Buna rağmen istediği her şeyi yiyerek kilo almayan kişiler diyetten soğumamıza neden olur. Unutulmaması gereken konu herkesin metabolizması aynı değildir. Genetik faktörler de bu konuda önem gösterir.

 Sağlıklı Diyetin Önemli Sırları

Sağlıklı diyet beden, iç organlar gibi bizi biz yapan şeylerin hasar ve zarar görmeden fazla kilolardan kurtulup verilen kiloların korunması anlamına gelmektedir. Yaygın olarak yapılan hataların ilk başında kulaktan dolma diyet listeleri ile zayıflamaya çalışmaktır. Hatta zayıflama uğruna kullanılan ne olduğu belli olmayan haplar sağlığımızı ciddi anlamda bozmakta hayatımızı tehdit etmektedir. Gün geçmiyor ki televizyon haberlerinde zayıflama hapları kullanan kişilerin hazin sonlarını duymayalım buna rağmen o hapları alıp kullanan kişiler hem sağlıklarını hemde paralarını tehlikeye atmaktadırlar. Sağlıklı diyet ile 6 ay içerisinde fazla kiloların % 15 inin gitmesi gerekmektedir. Bu oran verdiğiniz kilonun kalıcı olması için önemlidir. Bir anda verilen yüksek kilolar daha fazla olarak bedene gelmektedir. Yavaş yavaş sağlıklı beslenme programını yaşam tarzı haline getirerek ideal kiloya inmek hesaplanmalıdır. Beden temposu ilerleyen saatlerde gittikçe azalır bu nedenle günün ilk saatlerinde yenilen hemen her şeyi vücut sindirir ilerleyen saatlerde yemek porsiyonları ve besin değerleri açısından az kalorili olanlar tercih edilmelidir. Sağlıklı karbonhidrat tüketimi ilk saatlerde olabilir fakat ilerleyen saatlerde azaltılması gerekmektedir. Sağlıklı diyetin önemli sırları bazı beslenme prensiplerini yerine getirmekten geçmektedir. Sadece diyet yaparak zayıflamak pek mümkün olmamakla beraber diyet kurallarına dikkat etmek gerekmektedir. Bu prensiplere uyarak sadece lahana ile beslenerek her yediğiniz lokmada kalori hesabı yaparak beslenmenize gerek kalmamaktadır.

  • Zayıflamak istiyorsanız ilk öncelikle buzdolabınızı da zayıflatarak başlamalısın. Sağlıklı ve light ürünler ile dolu olan bir dolap gece atıştırmalarınızı da engeller. Dolabı her açtığınızda diyet olduğunuzu unutmazsınız. Tam yağlı ürünler yerine yarım yağlı ve light ürünlerin tercih edilmesi 200 kalori daha az almanızı sağlamaktadır.
  • Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği tüketmek tokluk süresinin uzun olması nedeni ile daha az acıkmanızı ve kaliteli karbonhidrat almanızı sağlamaktadır.
  • Uyku düzenine dikkat etmek sağlıklı diyetin önemli sırlarından biridir. Belirli saatlerde uyumak ve uyanmak güne daha zinde başlayarak metabolizmanın hızlı çalışması sağlanmaktadır. Gün içerisinde dolu mide uyumak diyetin başarısız olmasının nedenlerinden biridir.
  • Kahvaltı yapılmadan başlanılan bir gün başarısız bir gündür. Sabah kahvaltısı her diyetin vazgeçilmez bir öğünüdür.Metabolizma hızını düzenleyen tek öğün olması sebebi ile asla atlanmamalıdır.
  • Kahvaltıda seçilen besinlerin besleyicilik değerleri yüksek ve bol protein ağırlıklı olması sizi daha tok tutarak ideal oranda kalori ve enerji almanızı sağlayacaktır.
  • Ara öğünler tahmin edilmeyecek kadar önemlidir. Ara öğünler bir sonraki ana öğünde daha az yemek yemeyi ve yağ yakılması için gerekli olan enerjinin alınması için atlanmaması gereken öğündür.
  • Kilo kaybının olması için bağırsak çalışması gerekmektedir. Sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışması için bol lifli ve probiyotik gıda tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Hazır besin tüketimini sınırlandırmalı ve tüketilmesi durumunda ise etiket okuma alışkanlığı kazanılarak tükettiğiniz her besin ile ilgili bilgi sahibi olmanız diyetinizde yardımcı olacaktır.
  • Alışverişlerinize asla aç karnına çıkmayın karnınız tok olarak alışveriş yapmak kan şekerimizin düşmesi durumunda bile daha sağlıklı gıdalar almamıza olanak sağlar.
  • Devamlı aynı besin tüketmekten kaçının farklı besinler tüketmek diyetinizin daha eğlenceli olmasına yarayacaktır.
evde ek iş