info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Diyette Alışverişin Püf Noktaları

Sağlıklı diyette alışverişin püf noktaları ile diyetinizi daha doğru uygulayabilirsiniz. Gıda alışverişi sırasında karnınız açsa ambalajları göze çarpan sağlığınız açısından oldukça zararlı olan ürünler sepetlerde yerini alır. Bunun sebebi alışveriş esnasında açlıktan dolayı düşen kan şekerinizin beyindeki iştah hormonlarını hızlandırmasıdır.

Sağlıklı Diyette Alışverişin Püf Noktaları

Sağlıklı diyette dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hele çok çeşidin bulunduğu büyük marketlerde yapılan bir alışverişte oldukça keyifli ve eğlenceli gelerek farkında olmadan diyetinize zarar verecek gıdaların sepete eklenmesidir. Alışveriş öncesi evde bir liste hazırlamak ve alınması gereken miktarları yazmak alışveriş sırasında oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. Liste olmadan artık adeta beynimize yerleşmiş bazı gıdaları alırken farkına bile varmayız. Aç olmak ve kampanyalar gözümüzü karartarak almamıza neden olurlar. Diyet programları içerinde olduğunuz zaman buzdolabınızın sağlıklı besinlerle dolu olması zayıflamanıza oldukça yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir diyet için alışveriş listesinin püf noktaları şunlardır;

  • Kolesterol ve kan şekerini düzenleyici besinler meyveler, sebzeler, tam tahıl ürünleri, kuru baklagil, kuru yemiş, yağlı tohumlar mutlaka listede olmalıdır. Meyveler ara öğün yardımcılarıdır çok iyi şekilde yıkanmış ve kabuklu olarak tüketilmeleri tokluk süresini uzatarak kan şekeri oranını dengeler. Yağlı tohumlar badem, ceviz ve fındık türleridir. Bunların tüketim miktarları için diyetisyeninize danışabilirsiniz.
  • Antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikaller ile savaşan en önemli maddelerdir. Aynı zamanda hasarlı hücreleri onararak yağ hücreler ininin depolanmasına izin vermezler. Bu nedenle muhakkak listenizde olması gereken gruptur. Enginar, elma, kereviz, yaban mersini, böğürtlen, kiraz, çilek, frambuaz, erik, nar, üzüm, barbunya bunların başlıcalarıdır.
  • Çözünen ve çözünmeyen lifler olarak bu grup ikiye ayrılır. İkisi de oldukça sağlıklıdır. Çözünmeyen lifler midede belli bir hacim oluşturarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Her iki lif kaynağını tüketmek sizin kilo kontrolünüzde ve bazı hastalıklarından korunmanız da oldukça önemlidir. Sebzeler, narenciyeler, kuru meyveler, kuru yemişler, nohut, elam, çilek, armut, mango, mercimek, bezelye, tam tahıllar, yulaf başlıcalarıdır.
  • düşük sodyum besinleri tüketmenin başta kalp sağlığı ve ödem olmak üzere bir çok hastalıktan koruyucu etkisi bilinmektedir. İşlem görmüş bir çok ürünün içerisinde yüksek miktarlarda sodyum bulunur. Bunun için sodyum açısında düşük potasyum açısından yüksek besinler tercih edilmelidir. Ispanak, nohut, domates, mantar, greyfurt, muz, mercimek, yağsız süt ürünleri, kuru üzüm ve fasulyedir.
  • Enerjinizi yükseltecek besinler sepetinizde olmalıdır, tahıllar, taze patates, kuru baklagil, yağsız süt ürünleri, tam tahıllar
  • Omega3 olmazsa olmanız olmalı bu gruba taze balıklar, somon, ceviz, keten tohumu, ton balığı, semizotu, soya fasulyesi

Bundan sonraki market alışverişlerinizde bu besinleri almanız bugün ne yesem derdinden sizi kurtaracak aynı zamanda sağlıklı diyette dikkat etmeniz gereken en önemli unsur olan alışverişlerinizi daha doğru biçimde yapmanızı sağlayacaktır.

 

evde ek iş