info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı kilo vermek zor değil

Sağlıklı Kilo Vermek Zor Değil!

Yoğun kilolar insanların sağlığını tehdit eder. Kilolu kişiler beden kitle endeksi testi yaparak sağlık durumunu daha rahat gözleyebilirler. Beden kitle endeksi 25 üzeri çıkanlar çok tehlikeli durumda görünürler. Bir an önce sağlıklı bir şekilde zayıflamanız gerekir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamanız için birçok yol vardır. Bunlardan bahsedelim…

Öncelikle sabah kalkan yol alır diye bir söz vardır. Güne erken saatlerde başlayın. Bu durum hem metabolizmanızı erkenden uyandıracak hem de size dinçlik verecektir. Geç kalkmak metabolizma hızını en az seviyeye düşürür. Ayrıca erken kalkıp kahvaltı yaptıktan sonra tekrar uyumanızda kilo alma nedeni olur. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz en geç saat 08.00 gibi kalkmanız… Hafif bir kahvaltı ile güne merhaba derseniz artı puan kazanmış olursunuz.

Protein içeren besinleri beslenme listenize ekleyin. Yüksek proteinli beslenme tarzı kilo verme aşamasında kas kaybetmenizi engeller. Ayrıca protein midede emilirken de yüksek kalori harcamanıza neden olur.

Şok diyetlere yanaşmayın. Şok diyetler sizleri anlık mutlu eder ve asla sağlıklı bir kilo verme tarzı değildir. Şok diyet sırasında verdiğiniz kilolar katlanarak size geri döner. Şok diyetler yerine uzun zaman yayılan diyetleri uygulayın.

Yağ tüketiminizi azaltın. Özellikle doymuş yağ tüketiminizi sıfıra indirin. Bunlar margarin ve tereyağı gibi yağ gruplarıdır. Doymuş yağlar hem kolesterolünüzü yükseltir. Hem de kilo alımınızın hızlanmasını sağlar.

Posa tüketiminiz bağırsak sisteminizi düzenler. Bu nedenden dolayı gün içerisinde sık sık posalı besinler tüketmelisiniz. Posalı besinleri yerken besini çok çiğnemeniz gerekir. Bu da daha az yemek yiyerek daha hızlı doymanızı sağlar. Bu besinler sizin uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca bu sağlıklı besinler kan şekeri seviyenizi korur ve kolesterolünüzü düşürür.

Ara öğünlere önem verin. Ara öğün alışkanlığı ana öğünlerde yediğiniz yemek miktarını düşürür. Bu nedenle ara öğünlerinizde sağlıklı atıştırmalıklara yer verin. Örneğin bir avuç kuruyemiş hem dozunda bir seçim hem de sağlıklı bir ara öğün olur. Ayrıca probiyotik yoğurt veya kuru meyvelerde tüketebilirsiniz. Özellikle kuru meyveler sizin tatlı isteğinizi azaltacaktır.

evde ek iş