info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Makarna Nasıl Pişirilir?

Sağlıklı makarna nasıl pişirilir daha doğrusu diyette makarna yenilir mi sorusu herkesin merak ettiği bir sorudur. En lüks restoranlardan tutunda en sıradan mutfaklara bile giren makarna bilindiği gibi zararlı değildir. Onu kilo almaya iten şeyler pişirilme usulleri ve yağı soslardır.

Sağlıklı Makarna Nasıl Pişirilir?

Yediden yetmişe herkesin sevdiği besin olan makarna sağlıklı pişirilme kuralları uygulandığında diyetlerde bile tüketilen besin olmaktadır. Hem doyuruculuğu hemde besin ögeleri bakımından zengin olan makarnayı bir çok diyetisyen tavsiye etmektedir. Vücudun en temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar bakımından zengin olan makarna tam buğday olanları tercih edildiği takdirde masum bir yiyecek haline dönmektedir. En sevilen besinler arasında yer alan makarna tam buğday olanından tüketildiği takdirde sağlığımızı geliştirme konusunda bize yardımcı da olmaktadır. Kısıtlı zamanlarda dar vakitlerde en pratik yemek olan makarna kurtarıcıdır. Çocuklar için renkli olanları da mevcuttur. Yeşil olanlar ıspanak, kırmızı olanlar havuç veya domates, turuncu olanlar ise bal kabağı ile renklendirilir. Buda çocuklar için hem eğlenceli hemde besleyici olurlar.

Tam Buğday Makarnasının Yararları

Özellikle öğrencilerin evlerinde eksik olmayan makarna sağlık açısından oldukça faydalıdır. Tam buğday unu, su, yumurta ve tuz ile harmanlanıp üretilmektedir.

  • Yüksek lif içeriği ile kabızlığa buna bağlı olarak kolon kanserine yakalanma riskini en aza  indirir.
  • Sindirim süresi çok uzun olduğundan tokluk hissi uzun sürer diyet yapanlar için en ideal yemektir.
  • Kan şekeri dengesini ayarlar ve tip1 ve tip2 diyabet hastalarının kontrollü porsiyonlar olmak şartı ile yenilebilecek bir yemektir.
  • Sinir sistemi açısından önemli olan B vitaminlerinden oldukça zengindir.

Sağlıklı Makarna Nasıl Pişirilir?

Makarna çok az suda suyunu çekene kadar pişirilmelidir. Makarna pişerken içerisindeki vitaminler suya geçtiğinden haşlama suyunun dökülmemesi çektirilmesi gerekmektedir. Makarna çok pişirilme melidir. Biraz diri bırakılması gerekmektedir. Makarnanın en sağlıklı hali “al dante” adı verilen tam pişirilmemiş halidir. Çok pişmiş makarna kan şekerini yükselttiği için az pişmiş olanı daha faydalıdır.

Makarna A ve B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Oldukça doyurucudur uzun süre tok tutar. Şeker hastalığına yakalanma riskini azaltıcı etkileri vardır. Kolesterolü düzenler kemik gelişimden ekilidir. Enerji verir kalp damar sağlığını koruyucu etkisi vardır.

Makarnayı tehlikeli hale getiren kendisi değil soslarıdır. Yağ içeriği yüksek olan soslar makarnayı kalitesiz hale getirir.

Domatesli Diyet Makarna Tarifi

Malzemeler

Yarım paket tam buğday makarnası

2 adet dilimlenmiş domates

1 yemek kaşığı zeytinyağı

2 diş sarımsak

Dövülmüş ceviz

Yapılışı

Makarnayı biraz diri kalacak şekilde haşlayın. Bir tencerede zeytinyağı domates ve sarımsakları kavurun son olarak cevizi ekleyip ocağın altını kapatın. Haşlanmış makarnaları servis tabağına alıp üzerine sosu ekleyerek servis edin.

evde ek iş