info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Uzun Ömür İçin Sebze Tüketiminin Önemi

Sağlıklı uzun ömür için sebze tüketiminin önemi basite alınacak bir durum değildir. Sebzeler vitamin açısından zengin kalori açısından düşük besinlerdir. İnsan vücudu için gerekli olan madensel maddeler , enzim ve vitaminler içermektedir. Meyve ve sebze türlerinin çiğ olarak tüketilmesi  yararları açısından önemlidir. Eski insanların daha uzun yaşamaları sebzeleri çiğ olarak tüketmelerinden kaynaklanmaktadır.

Sağlıklı Uzun Ömür İçin Sebze Tüketiminin Önemi

Bir çok kanser türünden kronik hastalıklardan korunmak için sebze tüketimi çok önemlidir. Sebze açısından zengin diyetlerin kanseri önlediği araştırmalar ile ortaya konulmuş bir gerçektir. Bol lif içerikleri tokluk hissi yaratmaları ve hayati önem taşıyan vitamin  , mineraller açısından zengin olan sebzeler sağlıklı beslenmenin demirbaş ları dır. Bol sebze ve meyve tüketimi anti-aging etkisi yarattığı için yaşlanmayı geciktirici etkileri de vardır.

Ispanak

Abd de ıspanak en sık tüketilen sebze sınıfında ilk sıradadır. Demir yönünde zengin içerdiği C vitamini ile ıspanak salatası Amerika Avrupa Asya ülkelerinde önemli yere sahiptir. Çiğ olarak salatalara eklenen veya tek olarak tüketilen ıspanak bağırsak dostu içerdiği C vitamini ile grip düşmanıdır.

Provitamin ,Demir, A C vitaminleri çeşitli enzimler bakımından oldukça zengin olan ıspanak kan yapıcı ve kansızlığı önleyici etkilere sahip nadir sebzelerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirip kronik hastalıklara grip , nezle gibi rahatsızlıklara neden olan virüslerle savaşmaktadır. Kemik ve diş sağlığında önemli yere sahip olan ıspanak içerdiği özel enzim ile bağırsak zehirlenmesini önlüyor. Ispanak suyu kalp kaslarını güçlendirdiği için kalp hastalarına haftada 1 2 kere ıspanak suyu içmeleri öneriliyor.

Fasulye

Taze fasulyenin vücut çalışmasına yardımcı olduğu için her yaş grubundaki kişilerin tüketilmesi gerekliliği anlatılıyor. Böbrek , karaciğer,kalp ve pankreas bezesini koruduğu için tüketilmesi gereken başlıcalar dan gelmektedir.

Bezelye

Kansızlığa iyi gelen bezelyenin kan kanserinden koruyuculuğu da bilinen gerçeklerden. İçerdiği gıda değeri ve insana zarar verecek hiçbir şey  içermediğinden fasulyeden daha üstün olduğu söylenmektedir.

Sivri Biber

İçerdiği C P K vitaminleri açısından zengin olan biber beta karoten den dolayı mideyi koruduğu , mide rahatsızlıklarını hafiflettiği bilinmektedir. P vitamini ile damarları yumuşatıp kanamayı önlediği K vitamini ile kanın pıhtılaşma durumunu arttırarak kanamayı durduğu çiğ olarak tüketilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır.

Patlıcan

A vitamini fosfor ve kendine has esanslara sahip olan patlıcanın kalp çarpıntısı ve sinirsel gerginliğe iyi gelmektedir. Böbrek,pankreas,karaciğerleri güçlendirmektedir. Ödem ve İdrar söktürücü özelliği ile kilo vermede yardımcı olan patlıcan şeker hastalarının patlıcan salatasından çok fayda gördükleride bilinen bir gerçektir.

Lahana

B C E vitaminleri potasyum içeren lahana şeker ve romatizmal hastalıklarda faydalıdır. Bol arsenik , kükürt ve vitaminler ile kanı temizleyerek cilt güzelliğine yardım etmektedir. Ödemi ve vücuttaki zehiri idrar la dışarı atarak diyetlerin vazgeçilmezi olan lahana kilo vermede yardımcı bir sebze olma bakımından üst sıralarda yer almaktadır.

Brokoli

Sağlıklı uzun ömür için sebze tüketimi konusunda sofralarımızdan eksik etmememiz gereken en önemli sebze brokolidir. Havuçtan fazla beta karoten içeren brokoli iyi bir kanser savaş cısı yemek borusu ve bağırsak kanserini önlemede yardımcı olduğu bilinmektedir. Brokoli havuç ve elma suyu ile karıştırılıp içilmesi vitamin ve detoks bakımından faydalıdır.

Pırasa

Pırasa çok sevilen bir sebze değildir fakat faydaları açısından sevilmeye değer bir besindir. mide bağırsak hastalıkları , deri hastalıkları , damar sertliği gibi bir çok yönden faydalı pırasa içerdiği vitamin nitrit ve mineraller bakımından oldukça zengindir. İdrar söktürücü özelliği ile birikmiş üre asidi ve tuzlarını dışarı attığı belirtilmektedir.

Enginar

Karaciğerin bir numaralı dostu olan enginar karaciğerde biriken yağların temizlenmesinde büyük rol oynar. Karaciğer yağlanması sağlıksız beslenme hareketsiz yaşam ve alkol tüketimi gibi nedenlerden kaynaklı olduğundan özellikle diyet zamanında karaciğer temizliği yaptığı için kilo vermede de yardımcıdır.

 Kereviz

Karaciğer şişliğini giderip yorgunluğu alıyor ayrıca sarılık tedavisinde yenilmesi gereken en önemli besindir.Böbrek kumları ve taşlarınının dökülmesin dede faydalı olan kereviz zayıflatmada etkilidir.

Soğan

Fosfor, iyot, silis,kükürt vitamin bakımından zengindir. Antibiyotik etkisi bulunmasından enfeksiyonlarda iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Vücuttaki birikmiş toksinlerin atılımında önemli rol oynamaktadır.

Sağlıklı uzun ömür için sebze tüketiminin önemine değinerek diyetisyenlerin , hekimlerin neden sebze ağırlıklı beslenme tipini önemsediklerini anlamış bulunmaktayız.

evde ek iş