info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Sağlıklı yaşam için öneriler dikkate alındığında daha mutlu bir hayata sahip olmak kaçınılmaz olmaktadır. Sağlıklı yaşamın altın kuralları ile hayatı kolaylaştırmak mümkündür. Sağlıklı yaşamak görünenin aksine çok zor değildir bir çoğumuz kendimize programlar yapar ve her gün kendine söz verir fakat buda aynı diyet maceraları gibi kısa sürede başlamadan biter.

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Sağlıklı bir yaşam hayata devam etmenin en önemli unsurudur. Bilinenin aksine kendiliğinden olan bir şey değildir ve gerçekten özen gösteren bir durumdur. Çocukluk döneminde alıştırılması gereken bir yaşama stili olmalı ve her gelen nesil bu konuda daha bilinçli yetiştirilmelidir. Maalesef her konuda  olduğu gibi sağlıklı yaşama konusunda da sabırsız ve umursamaz tavırlarımız kronik hastalıkların bir grip çoğalmasına neden olmaktadır.

Sağlık vücudun hasta olmaması durumu bedenin sıhhatli olması haline denir. Kişinin temizlik, beslenme, hareketlilik gibi durumlarına dikkat etmesi durumuna ise sağlıklı yaşam denilmektedir. Sağlıklı bir yaşam için öncelikle düzenli ve doğru beslenecek alkol ve sigaradan uzak duracağız. Sağlıklı yaşam erken yaşlarda hastalıklara yakalanmama demektir. Her yıl sağlıksız yaşam koşullarından dolayı yüzlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Peki hayati önem taşıyan ve bir çok kişiye göre daha fazla avantaja sahip yaşamımızı neden daha kaliteli bir düzene koymuyoruz.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenleri benimseyerek daha uzun ve kaliteli bir yaşama sahip olabilirsiniz.

 • Hareketli bir yaşama dikkat edin
 • Yağlı yemekler tüketmeyin
 • Fazla yemek yenmemeli
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin
 • Sabah kahvaltısını mutlaka yapın
 • Meyve ve sebze tüketimini alışkanlık haline  getirin
 • Kişisel temizliğe dikkat edilmeli
 • Alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalı
 • Çevre temizliğine dikkat edilmeli
 • Stresten uzak durmalı
 • Uyku düzenine mutlaka dikkat edilmeli

Devamlı kilo alan, hareketsiz olan, alkol ve sigara kullanan kişisel ve çevre temizliğine özen göstermeyen, uykusuna ve beslenmesine dikkat etmeyen kişiler ise sağlıksız yaşamı olan kişilerdir. böyle insanların her türlü hastalığa yakalanma riski oldukça yüksektir.

Kahvaltıyı ihmal etmeden gece yemelerine son verilmelidir. Suyun hayati önem taşıdığı bilinci ile su tüketimine dikkat edilmeli yeterli olanı alınmalıdır. Ofis çalışanı iseniz uzun saatler aynı pozisyonda oturmaya ya çalışın ve hareketli olun. Merdiven kullanın ve gerekirse araç ve toplu ulaşım araçlarını yakın mesafelerde kullanmayın. Sigara ve alkol tüketiminde uzak durun kullanılan alanlarda olmamaya gayret edin. Mevsiminde taze sebze ve meyve tüketin. Hazır olan market ürünlerini tüketimini kısıtlayın. D vitamini alımı için hekimlerin önerdiği saatlerde güneşlenin. Vücudun ihtiyacı olan vitamin , mineralleri doğal yollardan alın. Un ve şekerden uzak durarak insülin direncini sağlayın. Katkısız ve doğal olan gıda ve besinler tüketmeye çalışarak sağlıklı yaşamın tadını çıkarın.

evde ek iş