info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sağlıklı Yaşamın Altın Kuralları

Sağlıklı yaşamın altın kurallarını bilip yaşam kalitenizi artırarak daha uzun yaşamanın sırların dandır.  Sağlık kendiliğinden olan bir durum algısı yanlıştır. Sağlıklı yaşam için çaba göstermek ve özenli olmak gerekmektedir. Hamilelik öncesi dönemden başlamak gerekliliği de kabul görmüş bir bilgidir. anne ve babalar genetik özelliklerinin dışında sağlıklı yaşayarak çocuklarına bunu bir yaşam tarzı haline getirmelerine yardımcı olmaktadırlar.

Sağlıklı Yaşamın Altın Kuralları

Temizlikten , uykuya , sosyal hayattan , stresle baş etmek gibi sağlıklı yaşamın altın kuralları vardır. Dengeli beslenmek , fazla kilolardan kurtulmak , belirli zamanlarda sağlık testleri yaptırmak en gerekli ve yapılması neredeyse zorunlu olan kurallardan dır. Sağlıklı yaşam için alınması gereken önlemler genellikle gündelik yaşamımızda yapmamız gereken basit ve kolay önlemlerdir. Nerede olunursa olunsun günlük yaşamı düzenleyen bazı kuralları bilerek uygulamak mutlu olmamızı sağlamaktadır. Örneğin temiz bir bedenle dışarı çıkmak öz güveni yüksek bir yaşam için önemlidir. Sağlıklı yaşamın altın kurallarından tek tek bahsederek yaptığımız yanlışlardan arınarak yaşamaya başlayabiliriz.

Temizlik

Sağlığa zarar verecek her şey den korunmak için temizlik hayatımızın olmazsa olmazı . Her insan kendi temizliğinden sorumludur küçük yaşlarda temizlik ve hijyen eğitimi verilerek ileri yaşlarda sağlıklı yaşam adına bir öğreti verilmiş olur. başta kişinin kendi sağlığını korumada ve başkalarınında sağlığını koruma da en önemli faktör temizliktir.

Beslenme

Sağlıklı beslenme büyüme gelişme ve günlük yaşamsal fonksiyonların devam etmesi için gereklidir. Besin ögelerinin yeterli alınması ideal kilo kontrolü ile sağlıklı ve daha uzun yaşamak için gerekliliktir.

Hareketli Yaşam

Sağlıklı beslenme ile birlikte hareketli yaşam enerji ve zindelik için çok önemlidir. Devamlı oturarak çalışmak zorunda olan kişiler işe arabayla gelmek asansör kullanmak gibi hareketsiz bir yaşamı olanlar kilo alarak yada iç organların çalışma düzenini kısıtlayarak sağlıksız bir hayat sürerler. Bu faktörlerin tam tersini yapabilmek için biraz uğraşmak bile hareketli bir yaşama geçiş için önemlidir.

Düzenli Yaşam Ve Uyku

Günlük hayatı düzene koyarak gece en geç 23:00 da yatağa girmiş olmak sağlıklı bir hayatın en önemli parçasıdır. Düzenli uyku saatleri olay kişilerin sabah daha dinç ve mutlu uyandıkları bilinmektedir. Uykusunu tam almış kişilerin konsantrasyonları daha yüksektir. İlk olarak uyku düzeninizi sağlıklı bir şekile getirerek kaliteli bir yaşam sürmenin tadını çıkarmalıyız.

Stresle Başa Çıkma

Stresle başa çıkmanın en iyi yolu sorun yaratan olguları bilmekten geçer.  Sorun yaratan her şeyi hayattan biraz da olsa uzaklaştırmak iyi gelecektir. Fazla sorun olan ortam da kalma ısrarı hayatı olumsuz etkileyip ruhsal yapımızı bozabilir .

Sigara Alkol Madde Kullanımı

Herkes bağımlı olabilir. İlk başlarda ben kontrol edebilirim diye ara da sırada kullanılması zamanla bağımlılığa dönüşür. pek çok zararlı maddeleri bünyesinde bulunduran bu zararlılar kronik hastalıklar,kanser ,erken yaşlanma gibi problemlere neden olmaktadır.

Kendinizle Barışık Olun

Kişinin İç dünyasındaki huzuru pozitif dünya görüşü dışa yansır.Kendi kadar etrafındaki kişileri de mutlu ederek sağlıklı bir yaşam sürmenin en güzel tarafıdır.

Düzenli Sağlık Kontrolünüzü Yaptırın

Düzenli sağlık kontrolleri hem yaşam kalitesi ve süresi açısından çok önemlidir. Bir çok hastalıkların erken tanı sistemiyle kalıcı organ hasarı vermesinin önüne geçilmiş olur.

Araştırmacılar haftada bir gün bile olsa ormanlık ve oksijeni bol olan yerlerde vakit geçirmenin hem psikolojik hemde fizyolojik açıdan önemli olduğunu vurgulamaktadırlar.

Mutlu bir yaşam için sevdiklerinize zaman ayırın sevgi acı üzüntü gibi duygular paylaştıkça artan ve azalan duygularıdır.

evde ek iş