info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Salatalarınıza İlave Etmemeniz Gereken Besinler

Salatalarınıza ilave etmemeniz gereken besinler ile salata konusunda yapılan en büyük hataların başından geliyor.  Hiç bir şey yemeden sabah akşam salata yiyenler kilo vermemekle birlikte alırlar. Salata öğünlerin yanında yada ara öğünlerde tüketilmesi gerekmektedir. Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan salatalar sanıldığı kadar masum değiller ve her salata kilo verdirmiyor.

Salatalarınıza İlave Etmemeniz Gereken Besinler

Neredeyse ana öğün haline gelen salatalar tek roka ve marul ağırlıklı hazırlandığı takdirde oldukça yetersiz olmaktadır. Salatalarda çeşitlilik önemlidir. Her renk sebzenin kullanılması gerekmektedir. Çok az yağlı hazırlanmış bir çoban salata elbette tercih edilebilir. Ama unutulmaması gereken önemli nokta salatanın tek renk olması ve sosları masum olmaktan çıkarıyor. Hatta bu ilaveler yağ olarak geri size dönüyor. Hafif bir sebze yemeği yanında yada öncesinde kaliteli bir tokluk sağlayabilirler. Salataların içerisine eklenen tavuk, yağsız peynir, balık ve kırmızı et bu bol yeşillikli besini tam bir ana öğüne dönüştürmektedir. Yaşamsal faaliyetler için gerekli olan proteini salatalara ekleme sanırım tam bir zayıflama yemeği olmasına yardımcı olacaktır. Haşlanmış mercimek, yağsız kırmızı et, haşlanmış tavuk yada balık, 1 adet haşlanmış yumurta, sıfır yağ içeren lor peyniri, kinoa gibi ilaveler ile renklendirilmelidir. Kalorisi yüksek olan bol kremalı ve mayonezli salatalarda uzak durun. Ton balık, ızgara tavuk, kırmızı et gibi ilaveler konulduğunda yağ eklenmemelidir. Özellikle makarna içerikli salatalar tüketmemeye dikkat edin. Kilo vermek için tükettiğiniz salatalarınız size fazla kilo olarak dönmesi an meselesi olduğunu unutmayın.

Kızarmış Ekmek

Kızarmış ekmekler hızlı karbonhidrat alımı ile eşdeğer olduğundan salatalara asla ilave edilmemesi gereken besinlerin başında yer alıyor. Salataları daha doyurucu yapmak adına kullanılan bu ekmek kıtırları oldukça yanlış bir seçimdir.

Peynir

Eğer salatalarınızda yağlı peynirler tercih ediyorsanız kilo vermeyi unutmanız gerekmektedir. İlave ettiğiniz 100 gr yağlı peynir 400 kalori demek olduğunu unutmayın. Yağsız lor tercih edilmesi gereken en kaliteli peynir türlerindendir.

Mayonez

İçerdiği yüksek orandaki yağ ve katkı maddeleri dolayısı ile zararlı salata yemiş oluyorsunuz. Üzerine araştırmalar yapılan mayonezli bir salata yemek koca köfteleri olan hamburger yemekle eş değer olduğunu unutmayın. Krema ve mayonez salatalara asla konulmaması gereken gıdalardandır.

Patates

Doyuruculuk kazandırılması için ilave edilen patates yüksek glisemik indeks içerdiği için önerilmeyen sebzelerdendir. Bunun için salatalarınıza haşlanmış dahi olsa asla eklemeyin.

İşlenmiş Şarküteri Ürünleri

Sağlık ve diyet açısından oldukça zararlı olan bu gıdalar salatalar dahil asla başka bir şekilde tüketilmemesi gereken besinlerin başından gelmektedir. Bu işlenmiş et türleri olan salam, sosis,sucuk türünden besinlerin hiç birini salatalarınıza eklemeyin.

evde ek iş