info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Salatalık ile Domatesin Sağlıklı Diyette Önemi

Salatalık ile domatesin sağlıklı diyette önemi düşük kalori ile diyet listelerinin favorileridir. Yaz aylarında beslenmenize ilave ettiğiniz bu ikili yüksek su içermesi nedeni ile hem ferahlatıcı hemde nemlendirici özelliğe sahiptir. Düşük kalorili diyetlerin hepsinde günde en az bir öğünde salata mutlaka vardır. Bunun nedeni salatanın oldukça doyurucu, besleyici ve düşük kalorili olmasıdır.

Salatalık ile Domatesin Sağlıklı Diyette Önemi

Salatalık ile domates zengin vitamin ve mineral içerikleri açısından hem oldukça lezzetli hemde besleyicidir. küçük yaşlardaki çocukların en sevdiği iki sebze ile zayıflamak oldukça kolaydır. Domates içerdiği A ve C vitamini ile hem bağışıklık sistemimizi korurken hemde göz sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra mangan ve potasyum açısından da oldukça zengindir. Yüksek lif ve antioksidan içeriği açısından detoks etkisi yaratan nadir sebzelerden dir. Tarımın daha profesyonel olarak yapıldığı ülkemizde yaz kış rahatlıkla bulacağımız bu sebzeler ile diyetlerimiz daha çeşitlilik kazanmaktadır. C vitamini, protein, eser miktarda doymuş yağ, diyet lifi ve sıfır kalori içeren salatalık tek başına bile diyet listesinde yer alabilmektedir. Domatesin asit içeriği mide rahatsızlığına sahip olan kişilerde sorun yaratabilirken salatalık mide rahatlatıcıdır.

Salatalık

İçerisinde A, C, B1, B6, D vitamini kalsiyum, magnezyum, potasyum açısından ise oldukça zengin bir sebzedir. % 95 i sudan oluşmaktadır. Sıcak yaz günlerinde serinlik veren tok tutan, vücudun su ihtiyacını karşılayan kabakgiller den bir sebzedir.  Kabukları ile tüketildiğinde lifli yapısı sindirime yardımcı olmaktadır. Kabuğu deriyi dolgunlaştıran, kırışıklık oluşmasını engelleyen içerindeki silis adlı maddeden kaynaklanır. Silis bağ dokularını güçlendirir. Kabuklu tüketileceği zaman iyice yıkamaya özen gösterin raf ömrü uzaması açısından dış kısmı koruyucu maddeler ile kaplanmakta dır.

Vücudun kandaki PH dengesini koruyan asitlik oranını nötralize eden alkali oranına sahiptir. Mükemmel bir detoks sağlamaktadır. Vücudun birikmiş olan zararlı toksinlerden arınmasını sağlar. Sadece gıda olarak değil kozmetik sektöründe de oldukça geniş bir yere sahiptir. Cilt nemliliğinde oldukça etkilidir. Kolojen yapıyı koruyan etkileri mevcuttur.

Glisemik İndeksi düşük olan salatalık diyabet hastaların da rahatlıkla tüketebilecekleri bir besindir. Isıya duyarlı olduğu için serin bir yerde saklanmalı iki gün içerisinde tüketilmelidir.

Domates

Görme fonksiyonu üzerinde oldukça etkilidir, düşük kan basıncı sağlaması, diyabet, cilt sorunları ve idrar yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Kolesterol düzeyini düşürmek, sindirimi rahatlatmak, böbrekleri korumak ve detoks yapması açısından oldukça faydalıdır.  A ve C vitaminleri kansere neden olan serbest radikallere karşı savaşmaktadır. Cildi güneşin zararlı uv ışınlarından korumaktadır. Etkili bir antioksidan olan likopen ve beta karo ten içermektedir. Yüksek kan basıncını düşürmek ve kalp hastalıklarından koruyucu olarak önerilir. Domates ve salatalığı yıl boyunca bulmak mümkün olsa da siz yinede mevsiminde tüketmeye çalışın.

Domates ve salatalığı tüketirken içerine ekleyeceğiniz soslara oldukça dikkat etmelisiniz. Yağ çok küçük miktarda zeytinyağı olarak kullanılmalı fazlasına kaçılmamalıdır. Salatalık ile domates diyette iki ayrılmaz birleşen gibi görülür. Kahvaltı sofralarından tutunda

evde ek iş