info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Şehirlerdeki Hayalet Kaloriler!

Şehirlerdeki hayalet kaloriler yüzünden fark etmeden kilo alıyoruz. Su gibi akıp giden modern şehir yaşamında iş, toplantı, trafik, hızlı hayata yetişme çabası sağlıklı beslenme durumumuzu güçleştiriyor. Birde şehirlerdeki hayalet kaloriler eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Ülkemizde obezitenin % 33 gibi oranlarına yaklaştığını ve yanlış beslenme stilleri yüzünden artan kronik rahatsızların önüne geçmek için bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir.

Şehirlerdeki Hayalet Kaloriler!

Şehirlerdeki yapılan en büyük hatalar hızlı yemek yemek. Yemek yedikten 20 dk sonra tokluk sinyalleri beyne ulaşır. Bu süre içinde hızlı yemek daha fazla kalori almamıza neden olur. Bu sebeple yemekleri olabildiğince uzun, ağızda çok çiğneyerek yemek kilo almanın önüne geçen en büyük etkendir. Yaşam ve iş hayatının kısıtlı ve yoğun temposundan çoğu kez yemek yemeği erteleyerek öğün atlarız. Yapılan en büyük hatalardan biridir. Ertelenen öğünler bir sonraki öğünlerde daha fazla yenilmesine neden olmaktadır. Diyet yaparken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri öğün atlamaktır. Bir diğer öğündeki hayalet kalorilerden korunmak için düzenli beslenmek ve öğün saati kaçtığında sağlıklı ara öğün yapmak olmalıdır. Sağlıklı beslenmek ve görünmeyen kalorilerden kaçmanın en kolay yollarından biri kahvaltı yapmak. Kahvaltı yapmak diğer öğünlerde daha az yemeği ve geç acıkmayı sağlamaktadır. düzenli çalışan bir metabolizma için kahvaltı önce bir bardak su ve protein, vitamin ve mineral açıdan zengin bir kahvaltı sofrası şart. Şehirlerdeki hayalet kaloriler şunlardır;

Soslar

Yemekler ve salatalara eklenen soslar günde 150 kaloriden fazla alınmasını sağlıyor. Beyaz renkli sosların yüksek oranda yağ içerdikleri için tüketimi konusunda dikkatli olmakta fayda vardır. Kırmızı soslar daha masum olsa da çoğu zaman yüksek şeker içermeleri mümkün olabiliyor. En iyisi bu tarz soslardan uzak durarak yemeğinizi daha sade bir şekilde tüketmeniz gereklidir.

Zeytinyağı

Kalp sağlığı açısından oldukça yararlı olan zeytinyağı 1 tatlı kaşığı kadar olanının 50 kalori olması ve her öğünde bir tatlı kaşığı olarak eklenen zeytinyağının bize gün sonunda kazandırdığı kalori yaklaşık 200 kalori.

Salatalar

Diyet listelerinin göz bebeği olan salatalar içlerine eklenen ek kuru meyve yağlı peynirler, baklagiller ne kadar sağlıklı olsalar da fazla tüketilmeleri kilo almamıza neden olmaktadır. Çok karışık malzemeler ile soslu olarak hazırlanmış bir salatanın hamburger kadar kalori içerdiğini unutmayın. Kuru yemiş, kuru baklagil, tahıl eklenecek ise bir tane seçin ve onu ekleyin. Çok çeşitli ve soslu bir salata hayalet kalorinin ta kendisidir.

Kahveler

İş ortamında odaklanmamızı sağlayan sık sık tükettiğimiz kahvelerin eklenen şurup, krema türündeki ilaveler ile korkunç kalorilere yükseliyor. kahve tüketirken küçük boy ve gerçek süt eklenmiş şeker ilavesiz olanları tercih etmelisiniz.

  • Sabahları poğaça yerine simit tüketin
  • Kahveleriniz sütlü,şekersiz ve küçük boy olsun
  • Salatalarınıza eklediğiniz yağı bir tatlı kaşığı olarak kullanın
  • Beyaz renkli soslardan uzak durmaya çalışın
  • Salataları çiğ, haşlanmış ve ızgara sebzeler ile hazırlayın
  • Ara öğünlerinizin sağlıklı ve düşük kalorili olmasına dikkat edin

Acil durumlar için çantanızda bir adet meyve ve sağlıklı atıştırmalıklar muhakkak bulundurun. Ara öğünleri es geçmemek açlık ile baş etmenin en doğru yoludur. Şehir hayalet kaloriler inden uzak durarak ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.

evde ek iş