info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Şeker hastalığında beslenme nasıl olmalı

Son zamanlarda kişiye ve kişinin sağlık durumuna göre beslenme programları hazırlanmaktadır. Bu destek özellikle Tip 2 diyabet hastaları için oldukça faydalı sonuçlar doğurmaktadır. Böylelikle kandaki şeker seviyesi insüline gerek kalmadan normal seviyesinde tutulabilmektedir. Elbette bu beslenme programına uyulması ana şarttır. 17 Kısacası bunun için tek tip bir diyet listesi bulunmamaktadır. Bu tür beslenme programlarında şeker hastası olan kişinin vücut ağırlığının olması gerektiği orana getirilmesi ve bu ölçüde tutulması gereklidir. Beslenme programının belli bir dengede olması bu rahatsızlıkla mücadele etmede önemli rol oynamaktadır.

Şeker hastalığında beslenme ve önemi

Beslenme uzmanları ve diyetisyenlerin bu konuda oldukça katı oldukları gözlemlenmektedir. Bu hastanın sağlığı açısından olması gereken bir durumdur. Her uzmanın ilk tavsiyesi şekerli ve tatlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğidir. Şeker hastalığında beslenme ancak bu kurala uyulursa, tam randıman gösterebilir. Buna uymayan birçok diyabet hastası olduğu için de uzmanlar oldukça katı yaklaşımlarda bulunurlar ve hastalığın riskleri üzerinde ısrarla hatırlatmalar yapmak zorunda kalırlar. Posalı yiyeceklerin tüketilmesi de tavsiye edilen beslenme programında glisemik indeksi düşük yiyecekler tüketilmesi de önerilmektedir. Glisemik indeks, yiyeceklerin kan şekerini yükseltme derecesidir. Posalı yiyeceklerin tüketilmesi bu açıdan önem taşımaktadır.

Glisemik indeksi yüksek olan beyaz ekmek, pirinç, havuç, patates, üzüm, kavun ve muz gibi yiyecekler kan şekerini hızla yükselttikleri için şeker hastalığında beslenme programlarında yer almamakta ya da eser miktarda tüketilmeleri önerilmektedir. Vücudun her doğal besin maddesine ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Beslenme programları bu besinlerin dengeli bir biçimde ve yeterli oranlarda bilinçli olarak tüketilmeleri için hazırlanmaktadır. Uzmanlar tarafından profesyonel bir şekilde hazırlanan beslenme programlarına riayet edildiği takdirde sağlığınız uzun vadede güvence altına alınmaktadır. Protein alımı da aynı şekilde listede önerildiği oranda alınmalıdır. Az ve sağlıklı yağ tüketilmelidir. Tuz miktarına da dikkat edilmeli, tuzlu yiyecek tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Alkol kullananların da belli ölçülerde bu tüketimi yapmaları önem taşımaktadır.

evde ek iş