info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Şekerin zararları nelerdir

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN ŞEKERİ AZALTIN

Şeker günlük hayatımızda kullandığımız ve vazgeçilmez olduğunu düşündüğünüz besin kaynakları arasındadır. Kan şekerini dengede tutmak için vücudun şekere ihtiyacı vardır. Yediğimiz sebze, meyve ve karbonhidratlar da dahil olmak üzere birçok besinde şeker bulunur. Yediğimiz yiyecekler ile aslında vücudun şeker ihtiyacı karşılanır. İnsülin salgısı ile vücuttaki şeker enerjiye çevrilir. Ancak işlenmiş şekerin vücuda ihtiyacından fazla alınması ile birlikte vücuttaki şeker oranı yükselir. Vücutta şeker oranının yükselmesi ile insülin salgılanmaz ve enerjiye dönüşemeyen şeker, vücutta depolanır. Şekerin zararları hakkında yapılan araştırmalara göre; vücutta depolanan şeker, insan sağlığına sigaradan daha fazla zarar vermektedir.

Şekerin zararları nelerdir

Şeker tüketimi ile vücudun enerji depolayacağı düşünülse de, bilimsel olarak yenilen sebze ve meyvelerdeki şekerin vücudun enerji ihtiyacını karşıladığı kanıtlanmıştır. Fazla şeker tüketimi birçok hastalığa sebep olmakla birlikte, vücuttaki hastalıkları da arttırmaktadır. Şeker vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır. Beyni uyuşturarak, böbreklere hasar verir, vücudun krom ve bakır eksikliğine sebep olur. Vücuttaki kanser hücreleri şeker ile beslenmektedir. Yumurtalık, prostat, safra kesesi, meme ve kolon kanserlerine yol açmaktadır. Fazla şeker ile damar tıkanıklıkları ve kalp rahatsızlıkları da ortaya çıkar. Kilo alımını kolaylaştırır, şişmanlıkla birlikte vücutta selülitlerin oluşması şekerin zararları arasındadır. Vücudun, ihtiyacı olan şekerin fazlasını alması ile birlikte vücutta kireçlenmeler, safra ve böbreklerde taşlanmalar, damarlarda varis oluşumları baş gösterir. Vücudun DNA yapısı bozulur. Ayrıca şeker vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve protein emilimini engeller.

Çocuklarda fazla şeker tüketimine bağlı olarak; hiperaktivite, dikkat bozuklukları, uyuşukluk, algılamada problem yaşama ve egzama rahatsızlıkları meydana gelir. Ayrıca duyu organlarına zarar vermesi de şekerin zararları arasındadır. Şeker dilde tat kaybına ve dişlerin çürümesine sebep olur. Şekerin gözlere zararı ise, son derece fazladır. Fazla şeker tüketimi gözleri bozmakta, uzağı ve yakını görmekte zorlanmaya sebep olmaktadır. Şeker birçok hastalığa sebep olmakla birlikte mevcut hastalıkların iyileşmesini güçleştirir. Çünkü şeker, hastalıklı hücreleri güçlendirir. Sağlığınızı korumak ve bozulan sağlığınızı tedavi etmek için şekeri hayatınızda minimuma indirmeniz gerekir. Sağlıklı bir hayata merhaba demek için, fazla şeker kullanımından kaçının.

evde ek iş