info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Şekerlerden Koruyan Gıda: Hindistan Cevizi

Şekerlerden Koruyan Gıda: Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi tropikal iklimlerde yetişen bir besindir ve meyvesinden yararlanılır. Hindistan cevizi; sütü, suyu, şekeri, yağı ve rendesi gibi çeşitli formlara sahip bir besin kaynağıdır. Bu formların her biri kendine özgü özelliktedirler.

Hindistan cevizi suyu: Hindistan cevizinin içinde bulunmaktadır. İçermiş olduğu yüksek miktar elektrolit, vücudunuzun terleme esnasında kaybetmiş olduğu mineralleri geri kazandırmaya yardımcıdır. 100 gr 17.4 kalori etmektedir. Tatlı bir su olması nedeniyle şekerli yiyecekleri tüketme isteğinizi azaltmaya yardımcı olur. İçerisinde hiçbir şekilde yağ bulunmamaktadır. Doğal şekerler ve mineraller bakımından zengindir. Bağırsak enfeksiyonları, kusma ve ishal nedeniyle vücudun su kaybetmiş olduğu durumlar için kullanılabilir. Bunun yanında Hindistan cevizi suyu idrar yollarınızda antiseptik tesir yaptığı görülmüştür. Enerji içeceği yerine geçebilir bu nedenle egzersiz sonrası toparlanmanızı sağlayabilir.

Hindistan cevizi rendesi: kurutularak rendelenen Hindistan cevizi rendesi; toz ya da file şeklinde marketlerde satılmaktadır. Rendelenen Hindistan cevizi rendesi, çiğ bir şekilde dahi fazlasıyla tatlı olduğu için genellikle şekerleme ve tatlı yapımında kullanılmaktadır. 100 gr Hindistan cevizi rendesi 88 kalori içerir. Zengin bir potasyum, magnezyum, bakır, çinko, B vitamini ve demir kaynağı olarak bilinmektedir. Tatlılarınız süsleme amacıyla da işinizi görecektir.

Hindistan cevizi sütü: Hindistan cevizi meyvesi doğrudan süt veren bir besin değildir. Ancak rendelenen beyaz meyvenin su ile karıştırılıp bekletilmesi ile süt elde edilebilmektedir. Sonuç olarak krema kıvamında yoğun bir süt elde edebilirsiniz. 100 ml Hindistan cevizinin sütü yaklaşık 227,5 kalori içermektedir. İçerisinde %53,9 su, %3,6 protein, %34,7 yağ, %6,6 karbonhidrat ve %1,2 mineral bulundurur. Esansiyel aminoasitler bakımdan zengindir. Kahvenize marketlerden aldığınız süt yerine Hindistan cevizi sütü ekleyebilirsiniz ya da kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olan mısır gevreğinizi bu süt ile hazırlayabilirsiniz.

Hindistan cevizi şekeri: Palmiye ağaçlarının çiçeklerinde bulunan nektarlardan elde edilen Hindistan cevizi şekeri, Hindistan cevizi şurubu olarak da bilinir. Marketlerden satın alırken ambalajın üzerinde %100 ibaresi bulunmasına dikkat ederek saf olup olmadığını anlayabilirsiniz.  Beyaz şeker yerine geçebilir. Yoğun bir tadı ve kalori bakımından yüksek olduğu için yiyecek ve içeceklerinizde az miktarda kullanmalısınız.

evde ek iş