info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Şekersiz Diyet Dondurma Tarifi ve Yararları

Şekersiz Diyet Dondurma Tarifi ve Yararları

Sıcak havalarda serinlemek adına diyet dondurma tüketilebilir. Fakat, hazır dondurmaların içerisinde bulunan yağ ve şeker kilo alımına ve diyetin bozulmasına sebep olabilir. Oysa önerilen diyet dondurmaları evde yaparak hem serinleyebilir hem de kilo verilebilir.

Tarif: 3 adet muz, 5 adet çilek, 1çay kaşığı bal veya pekmez, 2 adet fındık ve 2 adet ceviz, 1 yemek kaşığı yoğurt. Hazırlanışı: muzlar bir gece önceden soyulur, dilimlenir ve buzdolabı poşetine konulup buzluğa atılır. Ertesi gün ise donmuş muzlar, yoğurt, pekmez ve çilek rondo da kıyılır. Ezilmiş fındık ve ceviz parçaları dondurma kabının en altına konulur. Üzerine dondurma karışımı eklenir. Dondurma 6 saat kadar derin dondurucuda bekletilir. Yenilmeden önce 10-15 dakika oda sıcaklığında bekletilir ve servisi yapılır.

Tarif: 1 kase susuz yoğurt, 1 su bardağı çilek, 1 adet Medine hurması, 1 yemek kaşığı ceviz. Hazırlanışı: Medine hurması sıcak su içerisinde yumuşamaya bırakılır. Çilekler yıkanıp küçük doğranır. Ceviz iyice ufalanır. Suda bekletilmiş olan hurma ince doğranılır. Yoğurt, ceviz, çilek ve hurma derin bir kapta iyice karıştırılır. Dondurma kalıbına veya kaseye dökülür. Buzlukta 3-4 saat bekletildikten sonra servisi yapılır.

Tarif: 2 adet muz, 2 yemek kaşığı kakao ve 4 yemek kaşığı süt. Muzlar 1-2 santimetre kalınlığında doğranılır. Derin dondurucuda 30-35 dakika bekletilir. Blender a muzları, kakaoyu ve sütü koyup iyice çırpılır. Bir kaseye alınır yumuşak sevilirse anında yiyebilirsiniz. Katı seviyorsanız eğer 20 dakika kadar derin dondurucuda bekletilir.

Tarif: 500 gram süzme yoğurt, 100 gram Antep fıstığı, 100 gram çilek, 4 çorba kaşığı bal, 100 gram karadut, 2 paket vanilya, 1 adet limon suyu. Hazırlanışı: yoğurt bak ile çırpılır, vanilya, limon suyu ve püre haline getirilmiş meyveler karıştırılır. İllaki çilek, karadut olması gerekli değildir. Evde hangi meyveniz varsa katabilirsiniz. Antep fıstığını toz haline getirip eklemeniz gerekmektedir. Gerin dondurucuda bir iki saat bekledikten sonra servis yapabilirsiniz.

Hurmalı Diyet Dondurma Tarifi: 2 su bardağı süt, 4 adet hurma, 2 tatlı kaşığı saf salep. Hazırlanışı: hazırlamaya başlamadan 2 saat önce hurmalar ılık suya konulur. Eğer hurmalar sert ise 3 saat önce ılık suya konulması gereklidir. 4 kaşık süt derin bir kaseye alınır saf salep sütün içerisinde eritilir. Bu işlem, salebin sür içerisinde topaklanmasını engellemektedir. Süt ve salep karışımı muhallebi kıvamına gelinceye pişirilir. Muhallebi kıvamına gelince ocak kapatılır ve 10 dakika daha karışmaya devam edilir. Hurmalar küçük doğranır ve dondurmanın konulacağı kaselerin içerisine konur. Üzerine hazırlanan muhallebi dökülür ve hazırlanan dondurma oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Dondurma yenilmeden 1 saat önce buzluğa konur ve donması beklenir.

Diyet limonlu dondurma tarifi: 2 kase yoğurt, 3 yemek kaşığı tatlandırıcı, 1 limon kabuğu rendesi, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 paket vanilya. Hazırlanışı: bütün malzemeler derin bir kabın içerisinde çırpılır ve 3-4 saat buzlukta bekletilir.

evde ek iş