info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Selülit beslenme

BESLENMENİZE DİKKAT EDEREK SELÜLİTLERDEN KURTULUN

Selülit hücrelerdeki yağ oranının artması sonucu oluşan, özellikle bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde selülit sorunu genellikle hormon bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Selülit sadece şişman olan kişilerde değil, zayıf olduğu halde vücuttaki yağ oranı fazla olan kadınlarda da görülmektedir. Vücudun görüntüsünü değiştiren selülit, lazer ve kremler ile belli bir noktaya kadar geçirilebilir. Selülite kesin çözüm ise; beslenmeye dikkat etmek ve düzenli olarak spor yapmaktır. Vücudun yağ oranı azaldıkça ve vücut sıkılaştıkça, özellikle karın ve basen bölgesinde görülen selülit sorunu da ortadan kalkmaktadır. Selülitten kurtulmak isteyenlerin selülit beslenme ile beslenmesi gerekir. Selülit ile vücudunuzun şekli bozulur. Zayıf bir vücuda sahip olsanız bile eğer selülit sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız, vücudunuzun yağ oranı fazladır. Bu yüzden yağ yakıcı besinler tüketmeniz gerekir.

Selülit beslenme ile vücuda karbonhidrat ve insülin alımını minimaliz etmek gerekir. Olabildiğince şeker ve karbonhidrat tüketimini azaltıp, vitamin, mineral, sebze, meyve ve protein alımını arttırmak gerekir. Yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandıran gıdalar selülitin çözümlenmesini kolaylaştırır. Antiselülit özelliği olan gıdaları tüketmeye dikkat ederek, gün içerisinde yağ yakıcı bitki çayları ve vücut sıkılaştırıcı etkisi olan kahve tüketimi ile selülitler ile baş edebilirsiniz. Bol bol su içerek kan akışının dolaşımını düzenlersiniz ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olursunuz. Antiselülit özelliği olan besinler başlıca; yumurta, balık, yulaf ezmesi, keten tohumu, kuru üzüm, kahve, zencefil, soğan, sarımsak, mantar, brokoli, yeşilbiber, maydanoz, limon, greyfurt, havuç, ananas, kivi, safran, elma, kuşkonmaz, portakal, yeşil çay, lahana, yeşil fasulye, tarçın ve kahvedir. Karbonhidrat tüketimini azaltmakla birlikte yemeklerde kompleks karbonhidratları yiyebilirsiniz. Soya fasulyesi, esmer pirinç ve tam buğday ekmeğini az miktarda tüketebilirsiniz.

Selülitlerden kurtulmak için taze sıkılmış meyve ve sebze sularını tüketmelisiniz. Özellikle limonata, greyfurt ve havuç suyu antiselülit özelliği sebebi ile son derece faydalıdır. Selülit beslenme kapsamında alkollü ve gazlı içecekleri içmemelisiniz. Selülit ile bozulan vücudunuzun onarılması ve sıkılaşması için ayrıca somon, ceviz, zeytinyağı ve badem tüketiniz. Ayrıca haftada iki kez balık tüketimi vücudunuzun sıkılaşmasını sağlar.

evde ek iş