info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Selülit Diyeti ile Yaza Hazırlanın

Selülit diyeti ile yaza hazırlanın ve daha fit görünüm ile sağlıklı yaşama kavuşun. Yaz aylarına gireceğimiz şu günlerde bir çok kadının en büyük sıkıntıları selülitli bacaklarla tatile nasıl gideceğidir. Genellikle kadınlarda oluşan selülit her yaştan kadının en büyük sorunlarından biridir. Portakal kabuğu görünümü dediğimiz bacakların estetiğini bozan bu görünüş en çokta tatil de sıkıntı yaratmaktadır.

Selülit Diyeti İle Yaza Hazırlanın

Bozuk beslenme ve yağlı besin tüketimi deri altındaki yağlanma da artış ile birlikte selüliti ortaya çıkarmaktadır. Sağlıklı beslenen ve diyet yapanlarda selülit oluşumunun neredeyse hiç olmadığı bilinen bir gerçektir. Selülit oluşumuna neden olan etkenler ;

  • Deri altındaki dokuların farklılığı ile meydana gelmektedir. Kadınlarda daha sık görülen bir durumdur.
  • Bağ dokunun ve kolojenin parçalanması ile birlikte yağ dokusu bozulur ve görünür hale gelerek selülit oluşumunu meydana getirir.
  • Damarlardaki dolaşımın sağlığının bozulması ile meydana gelir.
  • Beden sağlığının bozulması ile birlikte yağ hücrelerinde enflomasyon meydana gelir.

Selülit vücudunuzun arınmaya ihtiyacı var anlamına gelmektedir. Vücut zararlı atıklarla tıkandığı zaman alarm verir bunun en belirgin yöntemi kilo , selülit ve ödem üçlüsüdür. Beslenme kaynaklı yağ ve toksin maddeler ciltte su birikimi selülite neden olur. Sağlıklı beslenerek ve bol su tüketerek selülit oluşumunu engellemek mümkündür.

Selülit erkeklerden daha çok kadınları etkilemesinin nedeni cilt dokusundaki farklılıklardır. Kadınlarda kolojen dokunun yağ hücrelerinin toplanıp birikmesine daha elverişli olduğu için selülit oluşumu gerçekleşir. Bazı kadınların kilolu olduğu halde selülitin olmamasının nedeni kolojen liflerinin erkeklerinkine çok benzemesinden dolayıdır buda genetik bir faktördür. Yine bu şekilde zayıf kadınlarda da selülit oluşmasının nedeni liflerin olduğu anlaşılmaktadır.

Selülit Çeşitleri

Yapılan araştırmalar sonucunda % 95 kadında farklı bir tipte selülit problemi yaşanmaktadır.

Cildinizi sıksanız dahi hatta yatarken bile görünmeyen selülit

Yatarken ve ayakta görünmeyen cildi sıkıştırdığınızda görünen

Yatarken görünmeyen ama ayaktayken görünen

Her halde görülen selülitler olmak üzere 4 e ayrılır.

Selüliti Etkileyen Başlıca Nedenler

Selülit oluşumunu sadece fazla kiloya bağlamak doğru değildir. Kadın bedeninin selülite çok yatkın olması farklı faktörlerden dolayı vücudun sinyal vermesiyle de ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı beslenen ve sporcu olanlarda selüliti görmek neredeyse imkansızdır.

Genetik

Eğer annenizde selülit varsa sizde olma ihtimalide çok yüksektir. Selülit oluşumunda en etkili faktörlerden biri genetik yatkınlıktır. Kan dolaşımında bozukluk , deri altı yağ dağılımı , metabolizma hızı , vücut yapısı gibi etkenlerin genetik bağlılığı güçlüdür.

Yaş

Yaşınızın ilerlemesi ile birlikte cilt alt ve üst dokuları sıkılığını kaybederek sarkmalar oluşur. Çünkü gençlik hücreleri oluşmamakta hayat durağan bir hal almaktadır. Yaşlanmayı önlemenin bir yolu yok fakat sağlıklı beslenerek cildin esnekliğini koruyabilirsiniz.

Fazla Yağlar

Selülit denilince ilk akla gelen fazla yağlar olmaktadır. Selülit probleminiz fazla ise bir diyetisyenden yardım alarak beslenme tarzını değiştirip egzersiz ile birlikte bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Yanlış Diyet

Bir diyetisyene danışmadan kulaktan dolma bilgilerle sık sık diyet yapıyorsanız selülite davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Diyet yaparken kilo alıp vermeler ve vücutta oluşan deformasyon selülit için zemin hazırlar.

Örnek Selülit Diyet Listesi

1

Sabah: 1 dilim tam buğday ekmeği üzerine yağsız labne ve salatalık dilimleri ile birlikte açık şekersiz çay.

Kuşluk :Bir avuç kuru meyve

Öğlen :Yağsız makarna , küçük porsiyon mantar yemeği ve yoğurt

Akşam :Ton balıklı salata ve iki dilim ekmek

2

Sabah : 2 dilim kepekli tost ekmeği yağsız beyaz peynir ve domates

Kuşluk : Bir avuç kuru meyve

Öğlen : 1 dilim kepek ekmeği , ıspanaklı omlet

İkindi : Muzlu süt

Akşam : Brokoli , soğan , sarımsak ,havuç ve baharatlar ile hazırlanmış haşlanmış salata 2 dilim kepekli ekmek.

Bu örnek bir listeydi en uygun programı diyetisyeniniz sizin için hazırlayacaktır zaten. Diyetinizin yanında günde 3 lt su tüketimine dikkat ederek selülitleriniz den kurtulabilirsiniz.

evde ek iş