info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Selülit karşıtı beslenme

SELÜLİTE DÜŞMAN BESİNLER

Özellikle kadınlarda görülen ve yaş gözetmeksizin hemen her kadının korkulu rüyası haline gelen selülit, genellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişilerde görünmektedir. Selülit kilolu kişilerde olduğu kadar zayıf kişilerde de görünür çünkü bir tür dolaşım bozukluğu rahatsızlığıdır. Estetik görüntüyü bozan bir rahatsızlık olan bu durum selülit karşıtı beslenme ile önlenebilir. Bunun için hayatınızdan aşırı un içeren ve yağlı, şekerli besinleri uzaklaştırmalı, tuz tüketiminde de aşırıya kaçmamalısınız. Elbette buna ek olarak bol su içmek selüliti azaltmak açısından son derece faydalıdır. Haftada en az 3-4 gün yapacağınız egzersiz desteği ile de vücudunuzu sıkılaştırarak selülitlerin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunlardan başka cildinizi nemlendirmeli ve selülit kremi kullanmalısınız.

Selülit erken yaşlarda görülebilen bir doku rahatsızlığıdır. Erken tespit edildiğinde selülitin büyümesi ve yayılması engellenebilir. Selülit karşıtı beslenme programı ile son derece sağlıklı ve elastik bir cilde sahip olabilir ve o istemediğiniz portakal kabuğu görünümünden kurtulabilirsiniz. Yulaf ezmesi son derece faydalı bir besindir. Lifli bir gıda olduğundan bağırsakları çalıştırmaktadır. Buna ek olarak yulaf kepeği de gün içinde tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler tam bir selülit düşmanıdır. Her öğün bolca yeşil yapraklıların tüketilmesi son derece faydalıdır. Sabahları bir avuç maydanoz, öğle yemeklerinde bir avuç dereotu, akşam yemeklerinde de bir avuç taze nane hem tok tutar hem de kanı temizleyerek dolaşım problemlerini yok eder. Aynı zamanda bu tür besinler idrar sökücü özelliğe sahiptir.

Selüliti engellemek ya da azaltmak için birçok sağlıklı besin doğa tarafından sunulmaktadır. Taze meyve tüketimi de selülit karşıtı beslenme olarak uygulanmalıdır. Burada dikkat edilecek olan nokta bazı meyvelerin diğerlerine göre daha fazla şeker içermesi ve tüketiminde dikkat edilmesi gerektiğidir. Turp tüketmek de ödem atıcı özelliğe sahip olduğundan çok yararlıdır. Turp özellikle salatalarda bol limon ve 1 kaşık sızma zeytinyağı ile birlikte yenilebilir. Keten tohumu da Omega 3 özelliği açısından oldukça faydalı bir besin türüdür ve özellikle yağsız yoğurt içine eklenerek tüketilebilir. Buna ek olarak soğan ve sarımsak tüketimi de kan dolaşımı açısından faydalıdır.

evde ek iş