info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sık Diyet Yapmanın Metabolizmaya Etkileri

Sık diyet yapmanın metabolizmaya etkileri oldukça fazladır. Yılda 2 3 kere diyet yapmak metabolizmanın dengesiz çalışmasına daha sonraları ise kilo vermeyi oldukça zorlaştırmaktadır. Diyet yaptığım halde kilo veremiyorum, metabolizmam yavaş çalışıyor, su içsem yarıyor diyenlerin son dönemlerde diyetisyen hizmeti almalarında büyük artış yaşanmaktadır.

Sık Diyet Yapmanın Metabolizmaya Etkileri

Sık diyet yaparak metabolizmanızı çalışamaz duruma getirmeyin. Bilinçsiz ve diyetisyen desteği almadan yapılan her diyet bir süre sonra daha fazla kilo almaya sebep olmaktadır. Peki nedir bu metabolizma; fiziksel aktivite ve tüketilen besinlerin termik etkisi yani diyetle alınan besinlerin sindirimden harcanan enerjiye denilir. Metabolizmanın etkisinin en büyük belirleyicisi bazal metabolizma hızıdır. Bazal metabolizma hızı tüm gün boyunca dinlenir vaziyette hayati fonksiyonların devam etmesi için harcanan enerjidir. Kişinin psikolojik ve çevresel faktörlerden dolayı kendini hazır hissettiğinde diyete başlaması gereklidir. Diyet yapmak için gereken tüm oluşumları hazırlayarak diyete rahat bir şekilde başlaması başarı oranını oldukça yükseltmektedir. Sık Sık diyet yapmak metabolizma hızını oldukça düşürecektir.

Metabolizma Hızını Artırmanın Yolları

Büyüme döneminde metabolizma hızı yüksektir. Büyümenin tamamlanması ile birlikte bu hız düşer, metabolizma hızını canlı tutarak kilo verme olayı gerçekleştirilebilir.

  • Güne kahvaltı ile başlayın ve asla öğün atlamayın
  • Haftada 2 3 kere fiziksel aktivite yaparak vücutta birikmiş yağların kas dokusuna dönüştürülmesi sağlanarak metabolizma hızı artırılır
  • Gün içerisinde yeterli miktarda protein alınmalıdır
  • Vücut proteini sindirirken çok fazla enerji harcar buda doğal olarak metabolizmanın artmasına daha fazla kilo vermemizi sağlar
  • Kendinizi test edin ve gerçekten kilo vermeye hazır iseniz diyete başlayın
  • Su içmek dolaşım sistemini hızlandırarak vücudu temizler
  • Aç kalmak kilo vermenizin ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur yeterli ve dengeli beslenin
  • Sürekli aynı besinleri tüketmek yerine diyet listenizde değişiklik yapın
  • Yemeklerinizde baharat kullanmak tuzu azaltmanıza yardımcı olarak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır
  • Bitki çayları tüketerek özellikle yeşil çay yapılan araştırmalar sonucu metabolizma hızını artırdığı belirlenmiştir

Metabolizma hızını etkileyen bir çok etken bulunmaktadır. Bunlardan biri yaş ilerlemesi sonucu her yıl metabolizma hızı oldukça azalmaktadır. Gebelik döneminde metabolizma yüksek oranda artış göstermektedir. Hormonların fazla çalışması da bu hızı düşürmektedir. Stres gibi durumlarda iştah artışı ile fazla beslenme sonucu metabolizmada düşüş yaşanmaktadır. Bu tarz durumları teşhis ederek yukarıdaki değişiklikleri uygulayarak yavaşlayan metabolizmayı hızlandırarak kilo verme durumunda oldukça başarılı olabilirsiniz.

evde ek iş