info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sık Yapılan Diyet Hataları

Sık yapılan diyet hataları zayıflamak için diyet listesine başlayan kişiler genelde kilo vermeden hatta çoğu zaman alarak diyeti yarım bırakıp yıl içinde bir kaç kez diyete başlayıp bozarak vücutlarını yap boz haline getirirler. Diyet ile kilo vermenin yanında genel diyet alışkanlıkları ve hareketli bir yaşam ile başarısızlık yaşamaları neredeyse mümkün değildir.

Sık Yapılan Diyet Hataları

Sık yapılan diyet hatalarını öğrenerek daha sağlıklı ve kesin bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bilinmesi gereken en önemli konu ise eğer kilolarınız obeziteye yaklaşmış kadar fazla ise doktor ve diyetisyen iş birliği ile gerekirse ilaç yardımı ile kilo vermeniz gerekebilir.  Haftalar boyunca sadece salata yiyerek ve su içerek kilo vermeye çalıştı iseniz kilo vermeniz zaten mümkün değildir. Ve bu durum sizin yaşam kalitenizi oldukça düşürecektir. Örneğin bin kalorilik bir diyeti uygulamaya kalkarsanız devamlı aç kalacağınız için diyeti yarım bırakmanız mümkündür. Bunun için diyetlerin kişilere özel olduğunu ve sizin yaş, kilo, kan değerleri, diyet geçmişiniz gibi faktörlere bağlı olarak size özel hazırlanır.

Kilo vermede başarılı olmanın yolu hayat tarzınızda yapacağınız büyük bir değişiklik olarak görmektedir. Kısa vadeli düşünmek ve kısa dönem aç kalarak kilo vermeyi hedeflemek en yakın zamanda diyeti bırakmak olacaktır. Bunun için uzun vadeli düşünerek sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamak en doğru olacaktır. Bir kadının 1300-1500 kalori alması gerektiğini bir çok diyetisyen söylemektedir. 1000 kalori altında uygulanan bir diyet aç kalmanızı sağlayacak ve diyeti kısa sürede bırakmanıza neden olacaktır.

Ünlülerin uyguladığı diyetleri takip ederek her yıl başka bir diyet ile zayıflamak oldukça yanlıştır. Ünlü diyetlerini bir çok diyetisyenin önermediği bir beslenme şeklidir. Çünkü genellikle tek tip beslenme veya bir besini tamamen listeden çıkarmak koşulu ile kilo verme hedeflenir. Bunun için yapılması gereken en sağlıklı kilo verme sağlıklı ve düzenli beslenme yöntemi ile kilo vermektedir. Sık yapılan diyet hataları ile yaşamınızdaki enerjinizi söndürmeyin.

Bazı bedenlerde diyet tek başına yeterli gelmeyebilir bunun için diyetin yanına ek olarak egzersiz yapmak kilo vermek daha kolay olacaktır. Gün içinde 30 dk yı egzersizlere ayırarak yağ yakma sürecini hızlandırabilirsiniz. Öğün atlamak yapılan en büyük hatalardan biridir. Öğün atlamak demek diğer öğünde daha fazla yemek demektir. Ve kan şekerinin düşmesi ile birlikte diyet düşmanı olan tatlı krizlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Kalori az olan besinleri sınırsızca yemekte büyük bir hatadır. Düşük kalorili diye koca tabaklarla yemek kilo vermeyi bırakın hızla kilo almanızı sağlayacaktır. Özellikle diyet içecekleri adı altında satılan asitli içeceklerinden fazla tüketimi kilo aldıran sebeplerdir. şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanılan bu gıdalar ileride diyabet hastalığına yakalanma riskini çoğaltacaktır. Yaz aylarının gelmeye başlaması ile birlikte su tüketimine dikkat ederek 3 lt ye kadar su tüketmek gerektiğini unutmamak lazımdır.

evde ek iş