info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sıkı Bir Karın İçin Yapmanız Gerekenler

Sıkı bir karın için yapmanız gerekenler her rahatsızlıkta olduğu gibi bu durumda da sağlıklı bir beslenme programı ile karın bölgesindeki yağlardan kurtulup sıkı bir karın bölgesine sahip olabilirsiniz. Yaktığınız kalori ve aldığınız kaloriyi karşılaştırmak ve kontrol altına almaktan altın kurallardan biridir. Ne kadar yediğinizi buna göre ne kadar yaktığınızı bilmeden sıkı bir karına sahip olamazsınız.

Sıkı Bir Karın İçin Yapmanız Gerekenler

Sıkı bir karına sahip olmak için egzersiz önemli fakat daha önemlisi beslenme. Karın kaslarının %25 i egzersiz %75 i sağlıklı bir diyet ile oluşur. Yani sıkı bir karına sahip olmanın yeri spor salonları değil evinizdeki mutfaktan geçmektedir. Yapmanız gereken en önemli durum enerji durumunuzu ayarlamaktır. Bunun içinde yediğiniz ve yaktığınız kaloriyi hesaplamaktır. Öğünlerinize dikkat edin günde 6 öğün ile hem tok kalacak hemde daha az kalori almış olacaksınız. Porsiyon miktarlarınız oldukça önemlidir. & öğün aç kalmadan beslenmek demek koca bir servis tabağı ile yemek değildir. Porsiyonlarını küçülterek az ama sık yemenin vücudunda yarattığı harika etkilere inanamayacaksın. özellikle karın bölgenizi yağlandıracak fast food, makarna, pirinç ve alkolden uzak durmak gerekmektedir. pirinç ve makarna tüketilecek ise esmer olanları tercih edilmelidir.

Glisemik indeksi yüksek olan alkol karın ve bel bölgesi yağlanmasını 2 katı artırmaktadır. Sıkı bir karın için doğru besinleri seçin tabağınızda renk oluşmasına özen gösterin glisemik indeksi düşük meyveler, tam tahıllar, protein, yüksek posalı sebzeler ile sağlıklı bir tabak oluşturun. Beslenmenizde en önemli olan yağ seçimidir doğru ve sağlıklı yağ seçmeye özen gösterin zeytinyağı, ceviz, fındık, badem gibi yağlarda sağlıklı yağlardır. Bu yağları bile kullanırken çok az miktarda kullanmaya özen gösterin. Tam tahıllı karbonhidrat tüketin.

Kompleks karbonhidrat vücut enerjisi için oldukça yararlıdır.beyazları hayatınızdan tamamen çıkarın. Tam tahıllı besinler yüksek lif içeriği ile doygunluk sağlayarak kan şekeri dalgalanmalarını düzene sokar. kilo verme süresince sıkılaşmak için vücudun proteine ihtiyacı vardır. Kırımızı et, tavuk, hindi gibi yağsız etleri öğünlerinizde almanıza özen gösterin. Karın sıkılaşması için bu bölgenin yağlanmaması gereklidir. Bunun için kalsiyum almayı ihmal etmeyin yağsız süt ve süt ürünlerinden tüketmeye çalışın. Kalsiyum oranı yüksek olan süt ve türevlerinin hepsinin az yağlı yada yağsız olmasına dikkat edin. Günde 2 fincan yeşil çay, yağsız süt, hindistan cevizi suyu karın kaslarınızın sıklaşmasına yardım edecektir.

Mükemmel karın kaslarına sahip olmak için badem, ıspanak, yeşil mercimek, zeytinyağı, avokado, böğürtlen gibi besinlere listenizde muhakkak yer verin. Somon omega3 içeriği ile karın kaslarında büyük önem taşıyor. Omega3 alımı ile düz ve sıkı bir karına sahip olabilirsiniz. Günde bir kere bir kase sebze çorbası harika bir kilo verdiricidir.

evde ek iş