info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sınav Öncesi Beslenme Önerileri

Sınav öncesi beslenme  sağlıklı ve düzenli uygulandığı halde  sınavdaki verimi arttırmaktadır. Zihin açan bir besin yok ama doğru besin ögeleriyle beslenme başarıyı etkilemektedir. Bu dönemde aşırı kafein alma , fast food ağırlıklı beslenme kola vb . içecek tüketme stres artışı yapmaktadır. Sınav öncesi beslenme ve sınav günü beslenme başarılı bir sınav için büyük önem taşır.

Sınav öncesi beslenme Önerileri

Yoğun strese sahip olduklarından yeme konusunda öğrenciler zorlanmamalıdır. Her bireyin  yeme alışkanlığı nın farklı olduğu unutulmamalıdır. Sağlıklı olduğu için yemeye zorlanan besinler zaten stres altında olan kişinin mide bulantısı , kramplar gibi sağlığı bozacak rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Besin zehirlenme riski olduğu için sınav öncesi dışarıdan yemek yenmemelidir. Sınavdan bir gün önce gaz yapacak kurubaklagil ve lahana türündeki yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Mümkün olduğu kadar hafif , az yağlı ve az salçalı yemekler ile beslenilmelidir.

Çay , kola , kahve gibi huzursuzluk , kalp çarpıntısı , gece uykusuzluk gibi hayatı olumsuz etkileyebilecek sınav öncesi düzeni bozan gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Kahvaltının en önemli öğün olduğu unutulmamalıdır.

Gün içinde 3 ana öğün 3 ara öğün olarak beslenmeye dikkat edilmelidir. Öğünlerde tuzu az , az yağlı , gaz yapıcı içeriğini bilemediğiniz hiç bir gıdayı tüketmemeye çalışın.

Yoğun stres altında halsizlik çoğalabilir bunun için C vitamini almak sınav öncesi stresi azalttığı gözlemlenmiştir. C vitamininden zengin sebze ve meyve sıkça tüketmek gerekmektedir. Örneğin, brokoli, kırmızı et, yeşil biber , havuç , kırmızı biber, portakal bunlardan bir kaçıdır.

Sağlıklı bir sabah kahvaltısı yapmayı yaşan biçimi haline getirin , sabahları stres kaynaklı mide bulantısı olacağından iştah kaybı görülebilir zorlamadan sağlıklı besinleri gereken miktarda tüketmek yeterlidir. Çok fazla yağlı kızartma türü yiyecekleri tüketmeme ye çalışmak gereklidir.

Örnek kahvaltı menüsü;

1 2 dilim peynir

5 adet tuzsuz zeytin

1 haşlanmış yumurta

1 bardak taze sıkılmış meyve suyu

2-3 dilim tam buğday ekmeği

domates , salatalık ve 3 adet tam ceviz ideal bir kahvaltı için yeterlidir. Anlama ve konsantrasyon için tüketilen şeker ve tatlı yanlış bilinen kulaktan dolma bir bilgidir. Yoğun şeker tüketimine bağlı olarak kan şekeri hızla düşecek buna bağlı konsantrasyon  eksikliği ortaya çıkacaktır. Stresi azaltan ve mutluluk veren gıdalar ;

Bulgur pilavı , yumurta , peynir , tam buğday unundan yapılan kek , süt, çilek,kivi, makarna , muz bunlardan bir bazılarıdır.

Çikolatanın fazlası konsantrasyonu azaltabilir. Dengeli ve az miktarda çikolata mutluluk verebilir fakat fazla tüketilmesi dikkat eksikliğine sebep olduğu unutulmamalıdır. Brokoli,yeşil yapraklı sebze, mevsim meyveleri , süt, pekmez , kırmızı et programda mutlaka yer verilmesi gereken besin ögelerinden dir.

Her öğünde 1 adet havuç tüketilmelidir. 3 ana öğünde havuca yer vermek içerdiği A vitamini ile hafızayı güçlendirmektedir. Haftada en az iki kez balık tüketme sınava hazırlanan öğrenciler için geçerli bir öneridir.İçeriğindeki omega 3 den zengin olduğu için dikkat eksikliği ve hafıza güçlenmesinde önemli rol oynar.

Sınav sabahı heyecan stres kaynaklı iştah kaybı olması yüksek ihtimaldir. Fakat ne olursa olsun sizi rahatsız etmeyecek şekilde kahvaltı yapılması gerekmektedir. Kahvaltıda süt , yumurta , peynir üçlüsü tokluk süresini uzatmaktadır.Tatlı ihtiyacını karşılamak için reçel tarzında şeker oranı yüksek gıdalar yerine kahvaltı sonrası meyve tüketilerek tatlı ihtiyacı giderilmelidir. Bu tarz bir kahvaltı ile Glisemik indeks olarak karbonhidratların emilimini düşürmüş oluruz bu tarz bir kahvaltı konsantrasyonu yükseltmektedir.

Sınav öncesi daha önce hiç tüketilmeyen gıdanın tüketilmesi hayatınızı kabusa çevirip bir yıllık emeklerinizi çöpe atabilir.Sınav sabahı fazla çay ve kahve tüketmek sık idrara çıkmaya sebep olacağından tüketmeye özen göstermek gerekmektedir.

En yaygın olarak bilinen sınav da şeker tüketme doğru bir inanış değildir. Kan şekerindeki düzensizlikten dolayı dikkat eksikliğine sebep olmaktadır.Bunun yerine kuru kayısı, fındık , süt gibi gıdalar tüketmek sınav esnasında oluşabilecek sorunların önüne geçmektedir. Algı yoğunluğu için A ve C vitamin desteği hafıza güçlendirmek için omega 3 desteği alınmalıdır. Alerji döneminde olunduğundan ailelerin bu konuda dikkat etmesi gereken önemli şeylerden biri yumurta tüketimi. Polen ve gıda alerji olan çocuğun yumurta alerjisi de olabileceği unutulmamalıdır. .

Sınav öncesi beslenme konusunda panik olan ebevyinler diyetisyen yardımı alarak çocuğun bu dönemine yardımcı olabilirler.

evde ek iş