info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Soda Bilindiği Gibi Masum Değil!

Soda bilindiği gibi masum değil sindirimi rahatlatması ve yağ yakması açısından sıklıkla tüketilen soda masum bir içecek değil. insan vücudu oksijen almaya karbondioksit vermeye programlanmıştır. Oksijen kan hücrelerini besler ve oluşan hasarları giderir. Kanda yeterince oksijen bulunması en az miktarda karbondioksit bulunması gerekmektedir.

Soda Bilindiği Gibi Masum Değil!

Tüm gazlı içeceklerde olduğu gibi soda da karbondioksit açısından yoğundur. Doğal mineralli suyu karbondioksit olmadan şişelemek ve tüketmek en güzelidir. Bu suların içerisindeki mineraller sülfat ve tuz’dur. Bu tuzlar normal sofra tuzu tadı asla vermezler. Aynı tatlı bir tadı olmayan ama kan şekerini çok yükselten patates ve pirinç gibidir. Tuz tadı vermeseler bile tansiyonu yükseltmektedir. Hatta düşük tansiyonu olanlar çok sık soda içerler. Sodayı çok sık içmek ödemi devamlı hale getirir. Vücutta oluşan ödem böbreklere su ulaşmasını azaltır bununla birlikte böbrekten tamamıyla atılmayan toksinler damarlar ile tekrar kana karışır. Karaciğer bu kanda dolaşan toksinleri temizlemeye çalışırken asıl görevi olan yağ yakma işlemini gerçekleştiremez ve kilo verme durur ve kilo alınmaya başlar bu dönemde yağ vücutta depolanır. Özellikle gebelerde ödemi artırarak kilo artışını hızlandırır. Hızlı yemek yedikten sonra bir şişkinlik meydana gelir bu şişkinlik sindirim güçlüğünden değil hava yutulmasından meydana gelir.Sindirimi kolaylaştırmak içilen sodanın sindirime hiç bir faydası olmamakta  midede biriken gazın üzerine içilen soda mekanik olarak etkileşim yapmakta gaz çıkarmayı ağız yoluyla çıkarmaktadır.İhtiyaç duyulan mineral ve vitaminlerin ihtiyaçları sağlıklı  besinler yolu ile alınması daha faydalı olacaktır. Vücuda sürekli soda alınması günde 2 den fazla içilmesi böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır. İçerdiği flor nedeni ile fazla alınması dişlerde sararmalar yapacaktır. Tansiyonumuzun çok düşük olduğu durumlarda içilmesi daha sağlıklı olacaktır. Diyetisyen yardımı ile bir diyet programı yapıyorsanız sağlıklı düzenli bir beslenme programı yaptığınız için sodaya ihtiyacınız kalmaz.

Sodanın Zararları

Küçük çocuklarda çok sık tüketilmediği takdirde içerisindeki mineraller bakımından fayda sağlanabilir. Günde bir bardak tüketilmesinde her hangi bir zarar yoktur.

  • Günde 2 şişeden fazla tüketimi böbreklerde taş oluşmasını sağlar
  • Böbrek tembelliğine yol açar
  • İçerdiği asit nedeni ile hassas mideler soda içmemelidir
  • Meyveli sodalarda yüksek oranda tatlandırıcı bulunması nedeni tüketilmemesi çok sağlıklı değildir
  • Fazla tüketimi pankreas kanseri riskini artırmaktadır
  • içerdiği flor nedeni dişlerde sararma yapabilir

Günlük tüketilebilir fakat meyve aromalı olanlar yerine sade soda içmek daha faydalı olacaktır. Günde 2 şişeyi geçmemek üzere tüketilebilir. Kilo vermek için tek başına yeterli değildir.

evde ek iş