info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Soğuk Ayranlı Çorba Tarifi İle Kilolarınızdan Kurtulun!

Soğuk ayranlı çorba tarifi ile kilolarınızdan kurtulun yaz sıcaklarının artmaya başladığı bu dönemde yaza daha fit girebilmek için diyetisyenlere danışma durumu hız kazanmıştır. Sıcak havalarda kilo verdiren bitki çaylarını içmek biraz bunaltıcı gelmektedir. Daha çok serinletici yiyecek ve içeceklere rağbet göstermekteyiz.

Soğuk Ayranlı Çorba Tarifi İle Kilolarınızdan Kurtulun!

Zayıflama döneminde farklı tarifler kullanmak diyet programlarından sıkılmanızı engellemektedir.  Sıcak yaz aylarının gelmesi ile birlikte hem karbonhidratlara olan iştahımız kapanıyor hemde serinleten gıdalara olan isteğimiz artıyor. Ferahlamak için gazlı ve şekerli içeceklere yönelmek doğru değildir. Bunun için ayran tüketimi oldukça fazlalaşıyor bu ayranı daha ferah hale getirmek için nane eklemekte oldukça mantıklı. Ara öğün olarak tok tutucu olması için hazırlanan ayranının içine ekleyeceğiniz bir takım besinler ile sağlıklı bir öğün yaparken soğuk ayranlı çorba ile zayıflamak kulağa hoş gelse gerek.

Malzemeler

1 su bardağı aşurelik buğday

1 çay bardağı nohut

Yarım çay bardağı kuru fasulye

4 su bardağı yoğurt

Taze veya kuru nane

3 su bardağı su

Hazırlanışı

Nohut, fasulye buğday akşamdan ıslatılır. Ertesi gün 3 su bardağı su ile kaynatılır. Soğuduktan sonra yoğurtla karıştırılır ve buzdolabında soğumaya bırakılır. Nane veya zeytinyağı ilave edilerek tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri tüketilen milletlerin daha uzun ömürlü olduğu bilinir. Yoğurt içeriğindeki faydalı bakteriler ile bağırsaklarınızı sağlıklı hale getiren ve ciddi bir detoks etkisi yapan mucize bir besindir.  Yoğurdun içindeki bu bakterilere probiyotik adı verilmektedir.  Hücresel bağışıklık artırıcı bir etkiye sahiptir. İltihaplanma ve enfeksiyon gibi durumlarda sağlıklı hücrelerin artmasına ve savunma mekanizmasının gelişmesine yardımcı olur. Zayıflama konusunda harika bir besindir.

Buğday

Dünyanın en önemli besin kaynağı olan buğday dünya nüfusunun neredeyse hepsine hakim olan bir gıdadır.  Çok fazla kullanım alanına sahiptir. En fazla un haline getirilerek ekmek yapımında daha fazla tercih edilmektedir. İçerisindeki glüten ekmeğin daha elastik ve kabarık olmasını sağlamaktadır.

Nohut

Ana vatanı Türkiye olan nohut 16.yy da İspanyol denizciler tarafından Avrupa ve diğer ülkelere yayıldığı düşünülmektedir.  Çok lezzetli olan nohut kaynatıldığından en yumuşak olan baklagillerden dir. Yüksel lif içeriği sayesinde doygunluk hissinizi artıracak bir besindir.  Bu özelliği zayıflamada oldukça önemlidir.

Kuru Fasulye

Beslenme şeklinin en ihmal edilen durumu lif kaynağı açısından besin tüketmemektir. Kuru fasulye lif açısından oldukça zengin kaynaktır. 1 kase pişmiş fasulye günlük lif ihtiyacının yarıya yakınını karşılamaktadır.

Nane

Güzel kokulu ve ferah etkisi ile mutfaklarda kullanım alanları oldukça fazla olan bir bitkidir. Nane gaz, şişkinlik bulantı gibi durumlarda etkili olan bir baharattır.  Nane yağı kasları rahatlatır. İştahı azaltarak zayıflamada oldukça etkilidir.

evde ek iş