info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Şok diyeti rafa kaldırın!

Şok Diyeti Rafa Kaldırın!

Birçok kişi zayıflama sürecinde sıkılır ve sabırsızlanır. Bu nedenle de kendilerine kaçış yolları ararlar. Bu kişilerin kaçarken vardıkları nokta ise şok diyetler olur. Şok diyetlerin kendilerine yarar sağlayacağını ve hızlı kilo verdireceğini düşünürler. Yalnız bu düşünülen tamamen yanlıştır. Şok diyetler ne kalıcı ne de sağlıklı kilo vermenizi sağlamaz.

Şok diyetlerin sağlıksız olmasının nedenlerinden biri tek tip beslenme tarzıdır. Tek tip beslenme ise diyet sürecinde kaçınılan noktalardan biridir. Bir diyete başlıyorsunuz ve örneğin bu diyette sadece yumurta ile besleniyorsunuz. Bu diyetinde size 2 günde 5 kilo verdireceği vaat ediliyor. Bu şok diyet ile söylenildiği gibi kilo veremezsiniz. Hatta sadece tek bir besin ile beslendiğiniz için de diyete son verirsiniz. Gördüğünüz gibi şok diyet size hiçbir fayda sağlamadı.

Şok diyetlerdeki diğer bir uygulamada çok az yemek yemenizi istemeleridir. Çok az yemek demek çok düşük kalori demektir. Vücudunuzun ihtiyacının çok altında kalori miktarı ile beslenmenizi sürdürürseniz bu size faydadan çok zarar getirir. Halsizlik ve bitkinlik ile karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca uzun süreli açlıklarda sadece halsizlik ile karşılaşılmaz. Bu durum ileride daha büyük sorunlarla karşınıza çıkabilir. Diyabet, hipertansiyon gibi rahatsızlıklarla karşılaşmanız olası bir durumdur.

Beslenme şekliniz mutlaka düzgün öğünlerden oluşmalıdır. Şok diyetlerin bazılarına göre akşam yemeği veya kahvaltıya yer olmuyor. Yalnız gün içerisinde her öğünün farklı bir yeri vardır. Güne kahvaltı ile başlamak doğru bir tercih olur. Kahvaltı yapmazsanız gün içerisinde daha çok kalori almanız mümkündür. Sabah uyandığınız zaman metabolizmanız yavaş olacaktır. Metabolizmanızı kahvaltı yaparak hızlandırabilirsiniz. Üstelik kahvaltı yaptığınız için kan şekeriniz gün içerisinde dengede olacaktır. Gün ortalarında metabolizmanız hala hızla çalışırken öğlen yemeği tercihinizi et ve tavuktan yana kullanabilirsiniz. Çünkü öğle vaktinde metabolizmanızın bunu yakma şansı vardır. Akşam yatma vakti yaklaştıkça metabolizma hızı yavaşlar. Bu nedenle akşam yemeklerinizi salata ve yoğurt olarak seçebilirsiniz. Böylece tam yerinde bir tercih yapmış olacaksınız.

Şok diyetleri uygulamak yerine gün içerisinde daha bilinçli bir şekilde öğün planı yaparsanız, hem kalıcı hem de daha sağlıklı bir zayıflama süreci sizin olacaktır.

evde ek iş