info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Spor yaptım ama zayıflayamadım

SPOR YAPTIĞI HALDE ZAYIFLAYAMANLAR

Spor yapmak dünyanın en sağlıklı aktivitelerindendir. Özellikle kilo verme ihtiyacında olan kişilerin mutlaka spor yapmaları gerekmektedir. Hareket etmek metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakma çabuklaşır. Spor yaptım ama zayıflayamadım diye yakınan bir kişi mutlaka bir yerlerde eksik davranıyordur. Bunun en büyük nedeni beslenmede yapılan yanlışlıklar olabilir. Ne yazık ki birçok insan spor yapıyorum diye yeme alışkanlığından vazgeçememektedir. Özellikle spor sonrası acıkma gibi bir durumda genellikle karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklere yönelince direk yağ oluşumuna neden olunur. Spor öncesi tüketilecek olan besinlere de dikkat etmek gerekmektedir. Protein ve kalsiyum içeren hafif atıştırmalıklar tercih edilmeli, mümkünse lifli gıdalar tüketilmelidir.

Spor yaparak kilo vermek isteyen bazı insanlar uzun süre salonda kalmanın daha etkili olacağı gibi yanlış bir düşünceye sahiptirler. Spor yaptım ama zayıflayamadım diyen bir kişi spor salonlarında fazla tekrardan da kaçınmalıdır. Fazla tekrar ne yazık ki kas sistemine olumsuz etki eder ve kaslarda küçülmeye neden olur. Bu yüzden işinde uzman bir spor hocası tarafından sizin için bir egzersiz programı yazılmalıdır. Bu program öncesi yağ ve kas oranınız ölçülmeli, herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığı sorulmalıdır. Bu doğrultuda bilinçli bir antrenman programı yazılabilir ve belli bir süre sonra sizin gelişmenize uygun olarak programda ileriki aşamalara geçilir. Spor öncesi bir fincan şekersiz kahve tüketimi yapmanın yağ yakmayı hızlandırdığı belirtilmektedir.

Spor yapan herkes bunun yanında diyetine devam etmelidir. Diyetisyenin önerdiği besinler harici başka gıdalar tüketilmemelidir. Spor yaptım ama zayıflamadım diyen kişilerin çoğu tatlı krizlerine yenik düşen insanlardır. Tatlı türü yiyecekler, şeker ve yağ içeren gıdalar ve özellikle beyaz un ihtiva eden ürünler son derece zararlıdır. Bu zararlı gıdalar yerine bir kase yulaf ezmesi ya da birkaç adet kuruyemiş tüketilebilir. Bir tatlı kaşığı fıstık ezmesi de spor yapanların dostudur. Fıstık ezmesi şeker içermedikçe son derece yararlı yağlar barındırır ve kasları güçlendirir. Küçük bir elma ya da bir adet kivi de içeriklerindeki vitamin ve mineraller açısından spor öncesi ya da spor sonrası tüketilebilir.

Sağlıklı zayıflama için uzman diyetisyen yardımı almalısınız. Uzman diyetisyenimiz Neslihan ARAS‘ tan ücretsiz olarak destek alabilirsiniz.

evde ek iş