info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Sporcuların beslenmesi nasıl olmalıdır

SPORCULARIN BESLENME ÇANTASI

Profesyonel olarak sporla uğraşanlar egzersizlerine olduğu kadar besinlerine de dikkat etmektedirler. Bu işi bir yaşam tarzı ve meslek haline getiren hiçbir sporcu abur cubur, yağlı ve tuzlu gıdalardan besin almaz. Sporcuların beslenmesi nasıl olmalıdır diye merak edenler, bir sporcunun beslenme çantasını açtıklarında içinde taze meyve, sebze ve protein ağırlıklı beyaz et göreceklerdir. Elbette sporcular da insandır ve canları atıştırmalık bir şeyler çeker. Özellikle yoğun geçen bir antrenman gününden sonra kan şekerlerini dengede tutmak için tatlıya ihtiyaç duyacaklardır. Tatlı ihtiyacı hisseden bir sporcu kremalı ve aşırı şekerli yiyeceklere yönelmez. Ağızlarına atacakları birkaç parça bitter çikolata iyi bir sporcunun ihtiyacı olan enerjiyi verecektir.

İşinde disiplinli bir sporcu metabolizmasına hangi besinlerin daha iyi geldiğini araştırır ve besin tablosunu buna göre hazırlar. Sporcuların beslenmesi nasıl olmalıdır sorusuna verilecek yanıt, elbette hafif ama vücuda güç veren yiyecekler olduğunu belirtmektir. Her tür kızartma, kremalı ve yağlı yiyecekler sporcunun diyet listesinden çıkarılır. Taze meyve, sebze, balık, tavuk, hindi eti gibi protein bakımından zengin yiyecekler ve özellikle yumurta, yağsız süt gibi ürünler bir sporcunun olmazsa olmazlarıdır. Spor yapanlar genellikle yüksek dozda enerji harcarlar ve bu enerjiyi yeniden kazanmaları için de gün içinde az miktarlarda ancak sık yemelidirler. Bu sistem kilo kaybetmek isteyen kişiler için de geçerlidir.

Sporcuların da karbonhidrata ihtiyaçları vardır. İyi karbonhidratlar her zaman kaybedilen enerjiyi yerine getirir ve vücudu besler. Sporcuların beslenmesi nasıl olmalıdır sorusunda bu iyi karbonhidratların önemi büyüktür. Peki nedir bu iyi karbonhidratlar? Kuru baklagiller, bulgur, esmer un gibi besinler tüketilme miktarlarına göre son derece faydalıdırlar. İyi bir sporcunun beslenme programında ayrıca rafine şekerlere yer yoktur. Bunun yerine kuru meyve, kuruyemiş gibi atıştırmalıklar sporcunun ara öğünlerinde zinde tutucu besin maddeleridir. Tuz tüketimine de dikkat eden sporcular, fazla tuz tüketiminin böbreklerin yükünü arttıracağının bilincedirler. Buna ek olarak gün içinde sıvı alımları ise, en az 2,5 litre olmaktadır. Sporla atılan ter ile kaybedilen su ancak yeterli miktarda su içilerek geri kazanılır.

evde ek iş