info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Spordan önce ne yemeliyim

SPOR ÖNCESİ BESLENME

Sağlıklı olmak; fazla kilolardan kurtulmak demektir, sağlıklı olmak; fit olmak, sıkı ve atletik bir vücuda sahip olmak demektir. Spor yapmak da kilo vermenin en büyük yapı taşlarından birisidir. Beslenme programının yanında yapacağınız egzersizlerle hem daha hızlı kilo verebilir hem de aşırı kilo vermenin yan etkilerinden biri olan sarkma gibi bir problemi de ortadan kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte spordan önce yediğiniz ya da içtiğiniz gıdalara dikkat etmek gereklidir. Nasıl olsa spor yapıyorum diyerek aşırı yiyeceklere yüklenilmemelidir. Spordan önce ne yemeliyim diye merak edenlere bazı tüyolar vermek yararlı olacaktır. Yediğinize ve içtiğinize spor öncesi dikkat etmeniz için profesyonel bir sporcu olmanıza gerek yoktur.

Spor öncesi yakıt almak hem önemli hem de gereklidir. Boş bir mide ile spor yapmak yorucu olabilir ancak bu mideyi spor öncesi tıka basa doldurmak anlamına da gelmez. Bazen bir küçük adet elma, bazen bir mandalina ya da iki kayısı bazen de bir fincan şekersiz kahve spor öncesi tüketilebilen gıdalardan olabilir. Spordan önce ne yemeliyim diye soran kişilere öncelikle yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durulması önerilmektedir. Şekerli gıdalardan kasıt ise, rafine gıdalardır. Bununla birlikte meyveden alınacak olan şeker, aşırı tüketilmemek şartı ile spor öncesi alınabilir. Bir kase meyveli yulaf ezmesi ya da bir dilim tahıl ekmeği üzerine sürülecek fıstık ezmesi de spor öncesi tüketilebilir.

Spor öncesi ya da spor sonrası tüketilmesi uygun olan besinler aşırı yağdan, tuzdan ve şekerden uzak olan yiyeceklerdir. Spordan önce ne yemeliyim diye soranlar bir kase mısır gevreği tüketebilirler. Bir avuç kadar karışık organik kuruyemiş de spor öncesi tüketilebilir. Burada amaç karın doyurmak değil, sizi yapacağınız spor aktivitesinde enerjik tutmaktır. Yapacağınız aktivitenin profesyonel boyutlarda olması da gerekmemektedir. İster yürüyün ister yüzün ister aerobik yapın, spor öncesi mutlaka hafif ve az miktarda gıda tüketimi yapmanız sizin için son derece faydalı olacaktır. Bununla birlikte spor öncesi ve esnasında da sıvı tüketimi azar azar yapılmalı, bir dikişte su içilmemelidir.

evde ek iş