info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Spordan Sonra Yenmemesi Gereken Besinler

Spordan Sonra Yenmemesi Gereken Besinler

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte almış oldukları aşırı kilolardan kurtulmak isteyenler spor yapmaya başlar. Fakat kalori yakmak için yaptığınız spordan sonra yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Kilo almanıza neden olan besinleri tüketmemelisiniz.

Spor yaptığınız için ne yerseniz yiyin kilo almayacağınızı düşünürsünüz. Fakat gerçek olan hiçte düşündüğünüz gibi olmaz. Egzersiz sonrası asla tüketmemeniz gereken birçok besin vardır. Gazlı içecekler ve yağlı peynirler bunların sadece bir kısmı. Fazla kilo almanıza son vermek için bu besinleri tüketmeyin;

Gazlı İçecekler

Spor esnasında vücudunuz su kaybeder ve susuzluğunuzun giderilmesi için birçok içeceğe başvurursunuz. Bu içeceklerden en gözde olanları elbette gazlı ve şekerli içeceklerdir. Gazlı içecekler kesinlikle bir şeker kaynağıdır ve spordan sonra katiyen tüketilmesi önerilmez. Spordan sonra kaybetmiş olduğunuz sıvı miktarını vücudunuza geri kazandırabilmek için olabildiğince ve bol bol su tüketmenizde fayda var.

Enerji Barlar

Enerji barlarının içinde fazla miktarda şeker bulunmaktadır ve spordan önce tükettiğinizde enerjinizi büyük oranda yükseltirler. Bu nedenden dolayı enerji barlarını spordan önce tüketmeniz gerekmektedir. Spordan sonra tükettiğiniz enerji barları metabolizmanızı yavaşlatır ve uyumanızı güçleştirir.

Sütlü Çikolata

Spordan sonra tatlı krizi yaşadığınız zamanlarda elinize ilk sütlü çikolata geliyordur muhtemelen. Sütlü çikolatalar, yüksek miktarda şeker ve zararlı yağ içermektedir. Tatlı krizlerinin aşılması için taze meyveler tüketmenizi öneririz. Eğer çikolata krizini her şeye rağmen aşamıyorsanız %70 oranda kakao içermekte olan bitter çikolataları belli bir düzeyde yemenizde sakınca yoktur.

Yağlı Peynir

Spordan sonra tükettiğiniz yağlı peynir çeşitleri açlığınızı kontrol altına almak için çok bir tercih olabilir. Eğer canınız çok peynir yemek isterse lor peyniri gibi düşük kalori ve yağ oranı bakımından az olan peynir türlerini tüketmeyi tercih etmelisiniz. İsterseniz tam tahıllı ekmek ile minik tost da hazırlayıp yiyebilirsiniz

Fast Food

Yüksek oranda trans yağ, şeker ve tuz içerdiği bilinen fast food gibi besinlerinin sağlığa zararlı olduğu herkes tarafından biliniyor. Spordan sonra tüketilen hamburger ve patates kızartmaları gibi yiyecekler, diyeti olumsuz etkiler ve yüksek kalori almanıza sebep olur.

evde ek iş